Postępy prób Eurofightera w konfiguracji dla Kuwejtu

Koncern Leonardo poinformował o postępach prac związanych z próbami i certyfikacją konfiguracji wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon dla Kuwejtu.

Publikacja: 01.06.2020 12:31

Doświadczalny samolot Eurofighter Typhoon ISPA 6, odpowiadający konfiguracji dla Kuwejtu. Fot./Leona

Doświadczalny samolot Eurofighter Typhoon ISPA 6, odpowiadający konfiguracji dla Kuwejtu. Fot./Leonardo.

Foto: Doświadczalny samolot Eurofighter Typhoon ISPA 6, odpowiadający konfiguracji dla Kuwejtu. Fot./Leonardo.

Pierwszy lot doświadczalnego samolotu ISPA 6 odbył się w grudniu 2019 r. Kuwejckie Siły Powietrzne zamówił najbardziej zaawansowaną konfigurację Typhoona. Obejmuje m.in. integrację z nowymi wzorami uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego. Maszyny otrzymają także stację radiolokacyjnej Captor-E w wersji P3Eb, mającej m.in. aktywną antenę (AESA). W kolejnych tygodniach po oblocie maszyny prowadzono loty badawcze i wprowadzano aktualizacje oprogramowania.

Czytaj także: Kolejne pociski PAC-3MSE dla Kuwejtu

W marcu do egzemplarza ISPA 6 dołączył drugi samolot – IPA 2. To umożliwiło rozpocząć cykl prób otwierający drogę do uzyskania certyfikacji. To zaś dałoby zielone światło do rozpoczęcia seryjnych maszyn. W procesie prób uczestniczą także samoloty F-2000 należące do Włoskich Sił Powietrznych.

W kwietniu samolot ISPA 6 wykonywał loty sprawdzające działanie stacji radiolokacyjnej w rejonie silnego przeciwdziałania ze strony systemów walki radioelektronicznej przeciwnika. Obecnie oczekuje na instalację oraz testy finalnej wersji oprogramowania.

W kwietniu 2016 r.  Kuwejt zamówił 28 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon. Kontrakt ma wartość niemal 8 mld euro. Tym samym dołączy do innych państw regionu, które już eksploatują lub wkrótce będą używać te maszyny. Jest to Arabia Saudyjska, Katar i Oman. W przypadku Kuwejtu, państwem odpowiedzialnym za realizację umowy są Włochy, a koncern Leonardo prowadzi montaż i certyfikację konfiguracji dla tego użytkownika, a Włoskie Siły Powietrzne uczestniczą w szkoleniu personelu latającego i technicznego.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego