Reklama
Rozwiń

Ciche sukcesy Leonardo

Rząd Włoch opublikował sprawozdanie dotyczące eksportu broni przez to państwo w 2019 r.

Publikacja: 26.05.2020 10:06

M-346FA. Fot./LEonardo

M-346FA. Fot./LEonardo

Foto: M-346FA. Fot./LEonardo

Raport pozwala m.in. na uszczegółowienie informacji dotyczących sukcesów marketingowych koncernu Leonardo. Zestawienie, omawiające licencje eksportowe udzielone włoskiemu przemysłowi obronnemu, rozwiewa dwie największe zagadki dotyczące umów spółki w 2019 r. Pierwsza to kwestia śmigłowców zamówionych przez Egipt. Druga to kwestia pierwszego użytkownika odrzutowych samolotów szkolno-bojowych M-346FA Master.

AW149 i AW189 dla Egiptu

W przypadku Egiptu, informacje o sukcesie Leonardo pojawiły się w kwietniu 2019 r. Nieoficjalnie mówiły o nieokreślonej liczbie wielozadaniowych śmigłowców AW149. Jest to pierwszy poważny sukces rynkowy maszyny. Wcześniej jedynie pięć sprzedano Tajlandii.

Według włoskich dokumentów rządowych, Leonardo otrzymał licencję na sprzedaż do Egiptu sprzętu o wartości 871 mln euro. Autoryzowany pakiet obejmuje 24 wielozadaniowe wiropłaty AW149 i osiem cywilnych AW189.

Czytaj także: Śmigłowce pomogą unieść Leonardo

Według dostępnych informacji śmigłowce będą wykorzystywane jako wielozadaniowe maszyny wsparcia (AW149) bądź poszukiwawczo-ratownicze (AW189). Egipt wybrał ofertę koncernu Leonardo, który pozostawił w pokonanym polu konsorcjum NHIndustries z NH90. Nowe wiropłaty mają operować m.in. z pokładów wielozadaniowych okrętów desantowych typu Mistral, kupionych we Francji. Obecnie brak oficjalnego potwierdzenia przez Leonardo faktu podpisania kontraktu z Egiptem.

M-346FA dla Turkmenistanu

Ten sam raport wskazuje odbiorcę sześciu samolotów szkolno-treningowych i bojowych M-346 Master (4 M-346FA i 2 M-346DR/FT). Fakt podpisania kontraktu na ich dostawę nieujawnionemu odbiorcy został ogłoszony przez Leonardo 30 lipca 2019 r. Spekulowano wówczas, że może chodzić o jedną z firm świadczących usługi wsparcia szkolenia na rzecz sił zbrojnych różnych państw bądź kontrahenta z Bliskiego Wschodu.

Czytaj także: Nowe Bieliki coraz bliżej odbioru

Włoski raport pozwala wnioskować, że odbiorcą samolotów jest Turkmenistan. Wskazuje na to wartość autoryzowanej licencji eksportowej – 446 mln euro. Według upublicznionej dokumentacji, obejmuje ona broń strzelecką kalibru do 12,7 mm, broń kalibru powyżej 12,7 mm, bomby, torpedy, pociski rakietowe, jednostki pływające, systemy elektroniczne, symulatory i statki powietrzne.

""

Samolot szkolno-bojowy Leonardo M-346FA. Fot./Leonardo.

Foto: radar.rp.pl

Nie jest żadną tajemnicą, że koncern Leonardo promuje swoje produkty także w państwach byłego ZSRR. M-346 (podobnie jak C-27J Spartan) był prezentowany m.in. w Azerbejdżanie. Co ciekawe, obok M-346FA/FT Master, nieoficjalnie, Turkmenistan miał zamówić niewielką partię wielozadaniowych śmigłowców AW139. Dotychczas siły zbrojne tego państwa, bazując na danych SIPRI, zakupiły w 2011 r. w koncernie Leonardo cztery wielozadaniowe śmigłowce AW109K. Notabene o zamówieniu M-346 we Włoszech już dawno informowały lokalne media w Turkmenistanie, ale dotąd doniesienia te nie przedostały się do opinii publicznej na Zachodzie.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku