Raport pozwala m.in. na uszczegółowienie informacji dotyczących sukcesów marketingowych koncernu Leonardo. Zestawienie, omawiające licencje eksportowe udzielone włoskiemu przemysłowi obronnemu, rozwiewa dwie największe zagadki dotyczące umów spółki w 2019 r. Pierwsza to kwestia śmigłowców zamówionych przez Egipt. Druga to kwestia pierwszego użytkownika odrzutowych samolotów szkolno-bojowych M-346FA Master.

AW149 i AW189 dla Egiptu

W przypadku Egiptu, informacje o sukcesie Leonardo pojawiły się w kwietniu 2019 r. Nieoficjalnie mówiły o nieokreślonej liczbie wielozadaniowych śmigłowców AW149. Jest to pierwszy poważny sukces rynkowy maszyny. Wcześniej jedynie pięć sprzedano Tajlandii.

Według włoskich dokumentów rządowych, Leonardo otrzymał licencję na sprzedaż do Egiptu sprzętu o wartości 871 mln euro. Autoryzowany pakiet obejmuje 24 wielozadaniowe wiropłaty AW149 i osiem cywilnych AW189.

Czytaj także: Śmigłowce pomogą unieść Leonardo

Według dostępnych informacji śmigłowce będą wykorzystywane jako wielozadaniowe maszyny wsparcia (AW149) bądź poszukiwawczo-ratownicze (AW189). Egipt wybrał ofertę koncernu Leonardo, który pozostawił w pokonanym polu konsorcjum NHIndustries z NH90. Nowe wiropłaty mają operować m.in. z pokładów wielozadaniowych okrętów desantowych typu Mistral, kupionych we Francji. Obecnie brak oficjalnego potwierdzenia przez Leonardo faktu podpisania kontraktu z Egiptem.

M-346FA dla Turkmenistanu

Ten sam raport wskazuje odbiorcę sześciu samolotów szkolno-treningowych i bojowych M-346 Master (4 M-346FA i 2 M-346DR/FT). Fakt podpisania kontraktu na ich dostawę nieujawnionemu odbiorcy został ogłoszony przez Leonardo 30 lipca 2019 r. Spekulowano wówczas, że może chodzić o jedną z firm świadczących usługi wsparcia szkolenia na rzecz sił zbrojnych różnych państw bądź kontrahenta z Bliskiego Wschodu.

Czytaj także: Nowe Bieliki coraz bliżej odbioru

Włoski raport pozwala wnioskować, że odbiorcą samolotów jest Turkmenistan. Wskazuje na to wartość autoryzowanej licencji eksportowej – 446 mln euro. Według upublicznionej dokumentacji, obejmuje ona broń strzelecką kalibru do 12,7 mm, broń kalibru powyżej 12,7 mm, bomby, torpedy, pociski rakietowe, jednostki pływające, systemy elektroniczne, symulatory i statki powietrzne.

""

Samolot szkolno-bojowy Leonardo M-346FA. Fot./Leonardo.

radar.rp.pl

Nie jest żadną tajemnicą, że koncern Leonardo promuje swoje produkty także w państwach byłego ZSRR. M-346 (podobnie jak C-27J Spartan) był prezentowany m.in. w Azerbejdżanie. Co ciekawe, obok M-346FA/FT Master, nieoficjalnie, Turkmenistan miał zamówić niewielką partię wielozadaniowych śmigłowców AW139. Dotychczas siły zbrojne tego państwa, bazując na danych SIPRI, zakupiły w 2011 r. w koncernie Leonardo cztery wielozadaniowe śmigłowce AW109K. Notabene o zamówieniu M-346 we Włoszech już dawno informowały lokalne media w Turkmenistanie, ale dotąd doniesienia te nie przedostały się do opinii publicznej na Zachodzie.