Specjalne nosze wyposażone w szczelny system izolacji biologicznej, źródła zasilania umożliwiające wykorzystanie podczas lotu sprzętu podtrzymującego życie identycznego jak stosowany w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, systemy bezpiecznej wentylacji, a po misji skutecznego odkażania kabiny to elementy zintegrowanego wyposażenia zastosowane przez inżynierów Leonardo na pokładach firmowych śmigłowców przygotowanych do transportu pacjentów z koronawirusem.
Czytaj także: Leonardo na wojnie z pandemią
Specjalny system izolacji biologicznej, opracowany przez grupę Leonardo, wykorzystywany i sprawdzony w walce z pandemią we Włoszech, staje się światowym standardem w powietrznym transporcie sanitarnym. Wszystko dlatego, bo to śmigłowce są uniwersalnymi statkami powietrznymi służącymi w nagłej potrzebie do bezpiecznego transportu zarażonych pacjentów oraz personelu medycznego. To modelom AW139, AW169, AW101 wiropłatów Leonardo przypadła w okresie pandemii rola prawdziwie frontowa. Nie tylko we Włoszech, ale wielu innych krajach na świecie.
Priorytetowe bezpieczeństwo
Konstruktorzy Leonardo, adaptując pokłady firmowych maszyn do ewakuacyjnych misji, dołożyli starań, aby ograniczyć ryzyko zarażenia załogi i personelu medycznego. Rozwiązania te zostały opracowane we współpracy z władzami lotniczymi. ENAC, włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz EASA, Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE. Rozwiązania są zgodne z normami europejskimi dla powietrznego pogotowia ratunkowego – zapewnia Leonardo.
Czytaj także: Śmigłowce pomogą unieść Leonardo