Koncern Leonardo dostarczył tysięczny śmigłowiec AW139

Tysięczny śmigłowiec Leonardo AW139 trafił do Guardia di Finanza. Fot./Leonardo.

Leonardo dostarczył tysięczny seryjny śmigłowiec AW139. Jubileuszowa maszyna trafiła do włoskiej Guardia di Finanza.

AW139 wybrało ponad 280 użytkowników z 70 państw świata. Pierwsze seryjne śmigłowce dostarczono odbiorcom w 2004 r. i od tego czasu wylatały już blisko 2,5 mln godzin.

Czytaj także: MSPO 2019: Leonardo prezentuje W-3 Sokół Next Generation

Co warte podkreślenia, część ich zespołów, w tym struktura kabiny i belki ogonowej, produkowane są w zakładach WSK PZL-Świdnik.

AW139 jest liderem w wielu segmentach światowego rynku śmigłowcowego. Maszynę liczne formacje ochrony porządku publicznego, służy do zadań poszukiwawczo-ratowniczych i pożarniczych.

Maszyna zdobywa też coraz mocniejszą pozycję na rynku militarnym, gdzie prym wśród jego użytkowników wiedzie lotnictwo Włoch. We wrześniu 2018 r. AW139, oferowany przez Boeinga, wygrał konkurs na następcę śmigłowców UH-1 eksploatowanych przez US Air Force. Umowa ma objąć 84 wiropłaty, które będą m.in. ochraniać bazy międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Czytaj także: MSPO 2019: PZL Świdnik to kluczowy zakład w projektach Leonardo

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Bezzałogowce wspomogą brytyjskie śmigłowce

Koncern Leonardo przeprowadził w Wielkiej Brytanii pierwszą próbę zespołowego działania śmigłowca i bezzałogowego statku ...

Holandia odebrała nowe Chinooki

Boeing dostarczył Królewskim Holenderskim Siłom Powietrznym pierwszy egzemplarz ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook. Łącznie, ...