Rosyjska armia odbiera najnowszy system bezzałogowy

Nikołaj Dołżenkow, konstruktor generalny firmy Kronsztadt, powiedział agencji TASS, że firma formalnie przekazała Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej pierwszy system bezzałogowych statków powietrznych (BSP) Orion z trzema aparatami latającymi.

Publikacja: 23.04.2020 10:28

Bezzałogowy aparat latający Orion prezentowany podczas międzynarodowej wystawy lotniczo-kosmicznej M

Bezzałogowy aparat latający Orion prezentowany podczas międzynarodowej wystawy lotniczo-kosmicznej MAKS 2019, przed aparatem – bomba pożarnicza ASP-200. Fot./Piotr Butowski.

Foto: Bezzałogowy aparat latający Orion prezentowany podczas międzynarodowej wystawy lotniczo-kosmicznej MAKS 2019, przed aparatem – bomba pożarnicza ASP-200. Fot./Piotr Butowski.

Jednakże, „wojsko zgłosiło dodatkowe wymagania, o których początkowo nie było mowy. Wobec tego, weźmiemy zestaw z powrotem i dopracujemy go zgodnie z dodatkowym zadaniem odbiorcy”, dodał Dołżenkow. To oznacza, że faktyczne przekazanie Orionów siłom zbrojnym nastąpi później. W sierpniu 2019 r. zapowiadano, że Orion trafi do wojska wojsku jeszcze przed końcem 2019 r.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

W lutym 2020 r. zakład produkcji systemów BSP Kronsztadt w Moskwie odwiedził Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji. Informowano wtedy, że Orion ukończył próby państwowe (pierwszy etap). Jest to formalnym wymaganiem dla przekazania go do próbnej eksploatacji w wojsku. W 2018 r. doświadczalny Orion brał udział w działaniach w Syrii, gdzie m.in. zrzucał bomby kierowane.

Orion to rosyjski odpowiednik amerykańskiego systemu BSP General Atomics MQ-1 Predator, rozwijany od 2011 r. w ramach programu badawczo-rozwojowego Inochodiec (spacerowicz) finansowanego przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Aparat waży 1000 kg, w tym do 200 kg wyposażenia i uzbrojenia; może utrzymywać się w powietrzu ponad 24 godziny operując na wysokości do 7500 m z prędkością 120-200 km/h. Po wejściu do służby Orion będzie największym operacyjnym bezzałogowym aparatem latającym w Rosji; dotychczas największym jest 500-kilogramowy Forpost, montowana w Rosji wersja izraelskiego aparatu latającego Searcher II.

Czytaj także: MiG kontynuuje projekt lekkiego myśliwca

Pierwszą jednostką wojskową, do której wcielony będzie Orion jest 216. Samodzielny Pułk Bezzałogowych Aparatów Latających stacjonujący w bazie Siewieromorsk-1, należący do lotnictwa Floty Północnej. Jest to pierwsza, eksperymentalna jednostka tego typu w Rosji. Stworzona jako pododdział z 20 żołnierzami w 2013 r., została rozwinięta do wielkości eskadry w 2014, a w 2017 stała się pułkiem z 400 żołnierzami. Obecnie pułk ma w wyposażeniu aparaty Forpost and niewielkie Orłan-10. Forposty, a teraz Oriony, zastępują w lotnictwie Marynarki Wojennej samoloty rozpoznawcze Su-24MR. Głównym ich zadaniem jest prowadzenie rozpoznania i wskazywanie celów okrętowym i brzegowym wyrzutniom przeciwokrętowych pocisków kierowanych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem