Podpisany z Departamentem Obrony USA kontrakt ma wartość 108 mln dol. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę w wysokości 12 mln dol. Kolejne fundusze będą uruchamiane w ciągu pięciu najbliższych lat podatkowych, wraz z zamawianiem kolejnych partii sprzętu.

Czytaj także: US Navy inwestuje w barki desantowe

Pierwsza transza trafi do odbiorcy do kwietnia 2025 r. Dotychczas, począwszy od 2015 r., US Navy odebrała przynajmniej kilka CCA, które służą do praktycznego sprawdzenia zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i operacyjnych. Dotychczas Departament Obrony ujawnił, że nieokreślona liczba CCA operuje na wodach Zatoki Perskiej.

Lekkie jednostki o ograniczonych sygnaturach fizycznych CCA służą do zadań związanych ze specjalnymi operacjami morskimi na średnich dystansach. Według odtajnionych przez amerykańską administrację informacji, służą do przewozu operatorów sił specjalnych w celu realizacji zadań na terenie przeciwnika. W strukturze plasują się pomiędzy łodziami hybrydowymi NSW RHIB a kutrami Combatant Craft Medium (CCM). Wyposażenie obejmuje radar nawigacyjny i rozbudowane systemy łączności.

Czytaj także: Bezzałogowe tankowce dla US Navy