Do strzelania amunicją dostosowano 155 mm armatohaubice samobieżne PzH2000 tamtejszych wojsk lądowych. W dokumentacji, która została przesłana do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu kontynuowania procesu autoryzacji w ramach procedury Foreign Military Sales, podano szczegóły transakcji. Za maksymalną kwotę 40,5 mln dol. zaplanowano sprzedaż 199 sztuk nabojów z pociskami M982A1 Excalibur 1b. Dostawcą, w przypadku zamówienia, będzie koncern Raytheon, który produkuje powyższy typ amunicji.

Czytaj także: BAE Systems dostarczy działa samobieżne US Army

W przypadku podpisania kontraktu będzie to kolejna partia Excaliburów w holenderskich arsenałach. Pierwsze zamówiono w 2015 r., a ich wdrożenie do użycia nastąpiło w październiku 2018 r. Holandia jest jednym z dwóch europejskich użytkowników amunicji Excalibur, poza nią zakupiła je Szwecja.

Dotychczas nie odnotowano, żeby Holendrzy użyli tych pocisków w działaniach bojowych, pomimo uczestnictwa dział PzH2000 w misji ISAF w Afganistanie. Natomiast dane Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że Amerykanie wystrzelili ok. 2000 sztuk w działaniach bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu.

Czytaj także: Kolejne pociski BONUS dla US Army