Jest to trzecia jednostka serii, spośród 12 zamówionych przez rząd federalny. Dwie pierwsze powstają w stoczni ASC w Osborne. Pozostałe powstaną w Civmec w Hednerson. Dzięki temu realizowany jest rządowy program rozbudowy potencjału przemysłowego kraju.

Czytaj także: Australijskie Hornety trafią do cywila

Pierwszy z okrętów wejdzie do służby w 2022 r. Wcielenie całej serii ma pozwolić na zastąpienie 13 pozostających w służbie patrolowców typu Armidale, czterech niszczycieli min typu Huon, a także jednostek hydrograficznych typu Leeuwin (2) i Paluma (4). Rząd Australii rozważa zwiększenie zamówienia o kolejne trzy patrolowce.

""

Okręt patrolowych Darussalam Marynarki Wojennej Sułtanatu Brunei. Fot./Lürssen.

radar.rp.pl

Patrolowce typu Arafura powstają na bazie projektu OPV80, który dostarcza niemiecka stocznia Lürssen. Decyzja o wyborze tego projektu zapadła w listopadzie 2017 r. Budowa prototypu rozpoczęła się w listopadzie 2018 r. W maju 2019 r. doszło do uroczystego położenia stępki pod pierwszą jednostkę. Program budowy patrolowców typu Arafura, według deklaracji rządowych, pozwoli na rozbudowę ponad stu australijskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją na rzecz sektora morskiego i zbrojeniowego.

Czytaj także: Okrętowa zmiana warty w Australii

Jednostki, według projektu, będą miały 1640 ton wyporności, 80 m długości i 13 m szerokości. Para silników wysokoprężnych umożliwi osiągnięcie prędkości 20 węzłów. Zasięg (bez uzupełniania zapasów) ma pozwolić na przepłynięcie do 4000 mil morskich.

Uzbrojenie składa się z 40 mm armaty automatycznej i dwóch 12,7 mm wkm.

Projekt OPV80 firmy Lürssen stał się bazą m.in. dla okrętów patrolowych typu Darussalam. Jednostki eksploatuje Sułtanat Brunei (cztery dostarczone w latach 2011-2014).