Okrętowa zmiana warty w Australii

Ostatnia fregata typu Adelaide – HMAS Melbourne – wkrótce zostanie wycofana z linii po ponad 27 latach służby. Fot./Royal Australian Navy.

W przyszłym miesiącu Royal Australian Navy wycofa ze służby ostatnią fregatę rakietową typu Adelaide – HMAS Melbourne.

Pięć jednostek tego typu w australijskiej flocie zastępują trzy niszczyciele rakietowe typu Hobart, przenoszące wyrafinowane systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ostatni z nich – HMAS Sydney – właśnie rozpoczął próby morskie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pod koniec roku zostanie na nim podniesiona bandera, co oznaczać będzie formalne przejęcie przez użytkownika.

Adelaide w służbe Australii

W latach 80. ubiegłego wieku do służby w marynarce wojennej Australii wprowadzono cztery fregaty typu Adelaide. Okręty są licencyjną odmianą amerykańskiego typu Oliver Hazard Perry (należą do niego także polskie okręty Gen. K. Pułaski i Gen. T. Kościuszko). Kolejne dwie dołączyły do nich w latach 1992 i 1993. Każdy z okrętów przesłużył ponad 25 lat.  W 2005 r. Australijczycy rozpoczęli wycofywanie fregat tego typu z linii. Dwie z nich – HMAS Adelaide i HMAS Canberra – celowo zatopiono w pobliżu wybrzeży wschodniego i południowego. Ich wraki służą jako atrakcje dla miłośników nurkowania.

Czytaj także: Nie trafiła do Polski. Popłynie do Chile

Na bieżący rok australijska marynarka zaplanowała wycofanie ze służby ostatniej pary fregat tego typu. Banderę na HMAS Newcastle (okręt pływał od 1993 r.) opuszczono pod koniec czerwca. W przyszłym miesiącu nastąpi oficjalne pożegnanie ostatniej „Adelajdy” – HMAS Melbourne. 13 września okręt zawinął po raz ostatni do portu w – nomen omen – Melbourne, żeby symbolicznie pożegnać miasto, w którym został zbudowany. Fregata służyła w Royal Australian Navy przez 27 lat.

Sydney, trzeci niszczyciel typu Hobart, właśnie rozpoczyna próby morskie. Bandera na jednostce ma zostać podniesiona jeszcze w tym roku. Fot./Royal Australian Navy.

To właśnie tymi dwiema najmłodszymi i zmodernizowanymi jednostkami – HMAS Newcastle i HMAS Melbourne – w latach 2017-2018 swoje zainteresowanie deklarowała Polska. Okręty miały posłużyć jako rozwiązanie pomostowe dla Marynarki Wojennej, czkającą na nowe jednostki powstające w ramach Programu Miecznik. Podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Australii planowano podpisać list intencyjny w tej sprawie. Ostatecznie zrezygnowano z zakupu tych jednostek zrezygnowano.

Czytaj także: Modernizacja albo wymiana. Australia szuka nowych śmigłowców bojowych

Co w takiejsytuacji stanie się z parą okrętów? Prawdopodobnie trafią one do marynarki wojennej Chile.

Hobart w miejsce Adelaide

Pięć fregat typu Adelaide Australijczycy postanowili zastąpić trzema niszczycielami przeciwlotniczymi typu Hobart. Okręty powstały w ramach programu Air Warfare Destroyer, których konstrukcja bazuje na hiszpańskim projekcie fregat typu F-100. Na budowę trzech nowoczesnych jednostek resort obrony w Canberze przeznaczył kwotę 9 mld dolarów australijskich. Dwie z nich – HMAS Hobart i HMAS Brisbane – weszły do służby w Royal Australian Navy w latach 2017 i 2018. Z kolei trzeci niszczyciel, przyszły HMAS Sydney, jest na etapie prób morskich.

Niszczyciele typu Hobart to w swej klasie duże jednostki, mające 7000 t wyporności i 147,2 m długości, przystosowane przede wszystkim do realizacji zadań z zakresu obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej obszaru i zespołów floty. Okręty stanowią m.in. w wyrzutnie pionowe do pocisków kierowanych Standard 2 i ESSM (w przyszłości także Standard 6), zdolnych do zwalczania samolotów i pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowych na średnich i bliskich dystansach. Hobarty mają zostać też przystosowane do integracji z systemem obrony przed pociskami balistycznymi Aegis BMD.

Czytaj także: Australia zakończyła modernizację samolotów szkoleniowych

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Litwa wzmacnia przeciwpancerny arsenał

Ministerstwo Obrony Litwy złożyło zamówienie na kolejną partię przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Wartość ...

Lockheed będzie mógł dostarczyć więcej pocisków JAGM

Koncern Lockheed Martin podpisał umowę dotyczących rozbudowy zdolności produkcyjnych kierowanych pocisków do zwalczania celów ...

Kraby ruszyły do jednostki

Z Huty Stalowa Wola do Sulechowa wyruszył pierwszy transport z elementami zestawu bateryjnego 155 ...