Tym samym południowy sąsiad Polski dołączy do rosnącej liczby państw wykorzystujących przeciwpancerne pociski kierowane izraelskiego producenta.

Umowę zawarto za pośrednictwem agencji NATO Support and Procurement Agency (NSPA) z konsorcjum EuroSpike, które realizuje dostawy zestawów Spike na terenie Europy. Słowacja będzie trzecim państwem NATO, które wdroży do eksploatacji wersję LR2. Żadna ze stron nie poinformowała o szczegółach umowy. Nie znamy zatem tak wartości kontraktu, jak i liczby wyrzutni i pocisków. Wiadomo, że Słowacja zamierza zastosować ppk Spike LR2 jako uzbrojenie wozów bojowych, a także wykorzystywać wyrzutnie przenośne.

Czytaj także: Bundeswehra przeprowadziła strzelanie z pocisków Spike-LR

System przeciwpancerny Spike stosuje kilkadziesiąt państw świata. Dotychczas wyprodukowano ponad 33 tys. pocisków, spośród których wystrzelono ponad 6000, w tym część w warunkach bojowych. Wersja LR2 została wprowadzona do produkcji w 2017 r. Charakteryzuje się niższą masą, a także zwiększonym zasięgiem (do 5,5 km przy odpaleniu z ziemi i do 10 km ze śmigłowca) nową głowicą naprowadzania oraz skuteczniejszą głowicą bojową.

""

Przeciwpancerny pocisk kierowany Rafael Spike LR2 po odpaleniu. Fot./Rafael.

radar.rp.pl