Okręt jest zarazem pierwszym z dwóch reprezentujących wersję obrony przeciwlotniczej – FREMM DA dla Marine nationale. Wodowanie odbyło się 13 miesięcy od rozpoczęcia budowy. a według planów jednostka ma zostać dostarczona w 2021 r.

FREMM-y w wersji obrony przeciwlotniczej mają otrzymać nową wielofunkcyjną stację radiolokacyjną oraz rozbudowany zestaw środków łączności. Okręty wyposażone zostaną także w trzy dodatkowe konsole systemu dowodzenia SETIS w bojowym centrum informacji. Są one niezbędne, by zapewnić pełną funkcjonalność nowego radaru, a także rakietowych systemów przeciwlotniczych Aster 15 i 30.

Czytaj także: Serwisowy kontrakt Naval Group

Druga jednostka wersji FREMM DA otrzyma nazwę Lorraine i ma wejść do służby w 2022 r.

Obie jednostki przeciwlotnicze zastąpią w Marine nationale dwie fregaty rakietowe typu Cassard, które weszły do służby w 1988 i 1991 r.

Obecnie Marine nationale dysponuje pięcioma fregatami rodziny FREMM, które stacjonują w bazach w Breście i Tulonie. Wszystkie reprezentują wariant wielozadaniowy, optymalizowany do zwalczania okrętów podwodnych. Jednostki mają już za sobą debiut bojowy – 13 i 14 kwietniu 2018 r. odpaliły pociski manewrujące MBDA MdCN na cele w Syrii.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Obok Francji fregaty FREMM są eksploatowane przez Maroko, Egipt (w obu przypadkach zbudowała je stocznia koncernu Naval Group w Lorient), a także Włochy (typ Bergamini, z 10 zaplanowanych jednostek włoskie stocznie przekazały osiem). Konstrukcja jest oferowana na eksport, a wśród potencjalnych kierunków działań marketingowych wymienia się Grecję i Stany Zjednoczone.