Spotkania miały na celu prezentację sprzętu, jaki może zakupić Wietnam w ramach procedury FMS. Prezentacje objęły m.in. wielozadaniowe śmigłowce Airbus UH-72A Lakota oraz turbośmigłowe samoloty szkolno-treningowe Beechcraft T-6 Texan II.

Pierwsze  wymienionych mają, według doniesień wietnamskich mediów, zostać zakupione w celu zastąpienia śmigłowców UH-1 Huey. Mowa tutaj o maszynach zdobytych w 1975 r. po wycofaniu się Amerykanów z Wietnamu i nadal eksploatowanych. W większości przypadków służą do zadań transportowo-łącznikowych, a więc podobnie jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie UH-72A Lakota zastąpiły UH-1.

Media spekulują także, że zakup amerykańskich samolotów szkolno-treningowych mógłby być wstępem do pozyskania w przyszłości wielozadaniowych maszyn bojowych. Anonimowe źródła od kilkunastu miesięcy mówią, o rosnącym zainteresowaniu władz w Hanoi kupnem samolotów F-16C/D z nadwyżek sprzętowych USAF.

W ostatnich latach Wietnam zacieśniał współpracę polityczną ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród przykładów kooperacji wojskowej można wymienić przekazanie kutra patrolowego typu Hamilton, który w 2017 r. zasilił Straż Wybrzeża tego kraju.

Czytaj także: Brazylia kupuje śmigłowce Airbusa