Polska policja już wkrótce dostanie nowe śmigła. Wybór padł na model Bell 407 GXi, który dostarczy amerykańska firma Bell Helicopter Textron. Dostawy maszyn zaplanowane są na okres od grudnia 2019 do marca 2020 r.

Zakup nowych śmigłowców pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych i potrzebujących pilnej wymiany śmigłowców Mi-2.

Postępowanie przeprowadzono w procedurze negocjacji z wybranym oferentem, co było związane z faktem dwukrotnego niepowodzenia otwartego postępowania przetargowego. W obu przypadkach zgłosił się tylko jeden oferent (reprezentujący koncern Airbus Heli Invest). W pierwszym przypadku oferta została odrzucona ze względu na przekroczenie budżetu, a w drugim ze względów technicznych.

Zamówienie śmigłowców Bell 407 GXi to kolejny zakup dla lotnictwa Policji. W ubiegłym roku zamówione zostały trzy S-70i Black Hawk (dwa już dostarczone).  W bieżącym roku planowany jest jeszcze przetarg na dwa lekkie dwusilnikowe śmigłowce wielozadaniowe.  Zakupy mają pozwolić na znaczną poprawę sytuacji sprzętowej w lotnictwie policyjnym, które w ostatnich latach cierpiało na brak nowego sprzętu latającego.

Czytaj także: Black Hawk z Mielca poleci na Filipiny i do polskiej policji