Izraelska spółka wyszkoli greckich pilotów

Leonardo M-346 Master. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.
Leonardo M-346 Master. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.
Greccy piloci wkrótce będą szkolić się na samolotach Leonardo M-346 Master w ośrodku szkoleniowym, którego operatorem będzie izraelski koncern Elbit Systems. Fot./Pvt. Eden Briand/Siły Obronne Izraela.

Rząd Grecji poinformował o podpisaniu międzyrządowej umowy z Izraelem dotyczącej utworzenia nowoczesnego centrum szkolenia pilotów wojskowych. Trzonem parku sprzętu latającego centrum będą odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Leonardo M-346 Master.

Kontrakt ma wartość 1,7 mld dol. i bazuje na rozwiązaniach izraelskich. Dostawcą usługi będzie koncern Elbit Systems, który będzie operatorem centrum przez okres 20 lat. Dostarczy także symulatory, a także usługi szkolno-logistyczne.

Czytaj także: Grecja zwiększy wydatki obronne?

Dodatkowo umowa obejmuje modernizację i wsparcie techniczne dla floty turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych Beechcraft T-6A Texan II. Eksploatowane obecnie w Siłach Powietrznych Grecji maszyny posłużą do szkolenia początkowego.

Z kolei w procesie szkolenia zaawansowanego Grecy wykorzystają samoloty Leonardo M-346 Master, które Elbit Systems zakupi we Włoszech i które trafią do Grecji jako wyposażenia centrum. Zgodnie z komunikatem rządu Grecji, mowa jest o 10 maszynach. Oferta izraelska pokonała konkurenta w postaci firmy CAE.

Taka platforma w izraelskiej ofercie nie powinna zaskakiwać. 30 egzemplarzy M-346, znanych w Izraelu pod lokalną nazwą Lavi, jest eksploatowanych od 2014 r. w izraelskim ośrodku szkolenia pilotów w bazie Hacerim. Jego operatorem również jest koncern Elbit Systems.

Czytaj także: Grecja zmodernizuje flotę myśliwców Mirage 2000

Jak wskazują rządy obydwu państw, to największa dotąd umowa wojskowa pomiędzy Grecją i Izraelem. Dodatkowo zastosowanie podobnych rozwiązań ma zaowocować w przyszłości zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami szkolnymi i personelem sił powietrznych. Grecja i Izrael eksploatują wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D zaawansowanych wersji. W niedalekiej przyszłości w lotnictwie greckim pojawią się także F-35A Lightning II, używane w Izraelu od 2016 r. Umowa wpisuje się w zacieśniającą się współpracę wojskową i gospodarczą Grecji i Izraela. Obydwa państwa basenu Morza Śródziemnego obawiają się rosnącej potęgi Turcji.

W Grecji szkolenie zaawansowane pilotów wojskowych opiera się obecnie na zupełnie przestarzałych amerykańskich samolotach szkolno-treningowych North American T-2C/E Buckeye zakupionych w latach 60.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Podczas MSPO w Kielcach doszło do podpisania dwóch dokumentów związanych z chęcią pozyskania kolejnych ...

Największa artyleryjska fabryka wciąż bez gospodarza

Huta Stalowa Wola – największa artyleryjska fabryka w kraju, producent słynnych haubic Krab i ...

Ożarowskie interkomy niezastąpione w US Army

Prywatna zbrojeniowa Grupa WB nadal będzie komunikować amerykańskich żołnierzy i sojuszników. Właśnie udzieliła spółce ...