Departament Obrony zamówił F-15EX Advanced Eagle

Wizja wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15EX Advanced Eagle. Rys./Boeing.

Boeing podpisał, oczekiwany od kilku tygodni, kontrakt na produkcję i dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych F-15EX Advanced Eagle. Maszyny zastąpią w systemie obrony powietrznej kontynentu północnoamerykańskiego obecnie eksploatowane myśliwce Boeing F-15C/D Eagle.

Kontrakt ma wartość 23 mld dol. i dotyczy produkcji i dostaw nieokreślonej liczby samolotów. W ramach pierwszej transzy środków, o wartości 1,2 mld dol., Departament Obrony zlecił realizację prac projektowych, integrację wyposażenia, produkcję i certyfikację pierwszych samolotów. Według dokumentacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, wstępna partia obejmie osiem maszyn. Samoloty trafią do ośrodka doświadczalnego US Air Force w Eglin na Florydzie. Prace związane ze wstępnym etapem programu potrwają do końca 2023 r. W momencie podpisania uruchomiono 300 mln dolarów z budżetu federalnego.

Czytaj także: F-15QA Advanced Eagle dla Kataru w docelowym kamuflażu

Według planów Departamentu Obrony, Boeing może liczyć na zamówienie na 144 samoloty F-15EX Advanced Eagle. Maszyny będą konstrukcyjnie oparte na eksportowych wersjach uderzeniowych, opracowanych na zlecenie kontrahentów zagranicznych – Arabii Saudyjskiej i Kataru. Jednak 30 proc. elementów ich wyposażenia ma być specyficznych i zintegrowanych na zamówienie US Air Force.

Pierwszy F-15EX jest już kompletowany w zakładach Boeinga w St.Louis. Fot./Boeing.

Samoloty F-15EX Advanced Eaglew pierwszej kolejności zastąpią myśliwce F-15C/D Eagle w jednostkach Powietrznej Gwardii Narodowej. Maszyny służą do zapewnienia ochrony przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Po wydarzeniach z 11 września 2001 r. ich eksploatacja stała się bardzo intensywna, co powoduje wyczerpywanie się resursu technicznego. Departament Obrony, stojąc przed wyborem inwestowania środków w dalsze ich modernizacje, zdecydował się na zakup fabrycznie nowych samolotów – według analiz długofalowych ma to być bardziej efektywne kosztowo.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Airbus: uderzeniowy Tiger dostanie nowe pazury

Europejska Organizacja do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR zleciła producentowi - Airbus Helicopters ...

Leonardo obiecuje w Świdniku gniazdo morskich śmigłowców

Zakończone w zeszłym tygodniu w Gdańsku wspomagane wirtualne targi Balt Military Expo 2021  były ...

Kolejny kraj ma kłopoty z powodu zakupu rosyjskiego uzbrojenia

Indie, podobnie jak i Turcja, znalazły się pod lupą amerykańskiej administracji po zakupie systemów ...