Zmodernizowane Tu-160 wracają do służby

Tu-160M1 „Iwaan Jarygin” i „Wasilij Reszetnikow” w Kazaniu, 23 kwietnia 2020 r. Na przodzie kadłuba dobrze widoczny emblemat rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu. Fot./OAK

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że „specjaliści 264. Przedstawicielstwa Wojskowego MO FR w Kazańskim Zakładzie Lotniczym im. Gorbunowa przyjęli dwa strategiczne nosiciele rakiet Tu-160 ‘Iwan Jarygin’ i ‘Wasilij Reszetnikow’.

Na samolotach wykonano modernizację systemów nawigacji bezwładnościowej i sterowania silnikami. Unowocześniono również system uzbrojenia, z wykorzystaniem współczesnych technologii cyfrowych”.

Rosjanie prowadzą remonty i modernizacje bombowców Tu-160 do tzw. standardu M1 (mała modernizacja) w tempie 1-2 samolotów rocznie. Byłoby to więc dość rutynowe wydarzenie, jeśliby nie jedna okoliczność. Oba te samoloty widzieliśmy już wcześniej ze wszystkimi zewnętrznymi cechami modernizacji M1. Tu-160 „Iwan Jarygin” (04, RF-94112) był przedstawiony na wystawie Armia 2019 w czerwcu 2019 r. w Kubince, natomiast „Wasilij Reszetnikow” (02, RF-94102) był na MAKS 2019 w sierpniu w Żukowskim. Co więcej, zupełnie niedawno, 12 marca 2020 r. „Wasilij Reszetnikow” przechwyciły brytyjskie myśliwce Typhoon z bazy RAF Lossiemouth nad Atlantykiem. Być może przed przekazaniem w kwietniu wykonano jeszcze jakieś ostatnie poprawki.

Czytaj także: Pojawiły się pierwsze zdjęcia nowego Tu-160M

Na zdjęciach obu strategicznych samolotów bombowych Tu-160 z kwietnia 2020 r. zwraca uwagę tylko jedna nowość. Bombowce otrzymały na przodzie namalowany emblemat rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu. Wcześniej takich emblematów nie było.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Armia chce poborowych mimo pandemii

Pobór odbędzie się ściśle zgodnie z prawem – zapowiedział minister obrony Siergiej Szojgu. Zostanie ...

„Udaw” został dopuszczony do seryjnej produkcji

Międzyresortowa komisja rosyjskiego rządu wydała zgodę na produkcję nowego pistoletu dla armii. Wcześniej taką ...

Włochy wznawiają finansowanie programu CAMM-ER

Rzym wznowi finansowanie programu zakupu systemu rakietowego z pociskami MBDA CAMM-ER. Zestawy zastąpią we ...