Pierwsza partia E-2D Advanced Hawkeye dotarła do Japonii

Dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye oczekujące na odbiór w bazie Iwakuni. Fot./Twitter/Seagull-jap.

Japońskie Siły Samoobrony odebrały dostawę pierwszej partii samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye. Maszyny zamówiono za pośrednictwem procedury FMS w Stanach Zjednoczonych.

Mowa o czterech samolotach, które zamówiono w latach 2016-18. Koszt zakupu wynosi 1,7 mld dol. Pierwszy z nich (471), dostarczono wiosną ubiegłego roku. Wykonuje loty operacyjne, stacjonując w bazie lotniczej Misawa na wyspie Honsiu. Drugi (472) przekazano, ale nadal znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Dwa pozostałe – 473 i 474 – w marcu dotarły do bazy USMC Iwakuni, także na Honsiu. Tam oczekiwały na zakończenie procesu formalnego odbioru przez stronę japońską. Jego opóźnienie miało związek z nowymi procedurami dotyczącymi ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wprowadzonymi przez japońskie władze.

W strukturach Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony E-2D Advanced Hawkeye zastępują obecnie eksploatowane samoloty E-2C Hawkeye i będą uzupełniać  cztery Boeingi E-767. Pierwsze zamówienie objęło cztery maszyny, natomiast we wrześniu 2019 r. zamówiono dziewięć kolejnych za niemal 1,4 mld dolarów. Jak na razie są to jedyne zagraniczne zamówienia na te maszyny. W tym roku spodziewane jest  podpisanie międzyrządowej umowy FMS dotyczącej sprzedaży trzech samolotów do Francji. Dodatkowo zainteresowanie tą konstrukcją wyrażają Indie i państwa Bliskiego Wschodu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

US Navy odebrała okręt wielozadaniowy USS Oakland

US Navy odebrała wielozadaniowy okręt wojenny LCS 24, który po wprowadzeniu do służby otrzyma ...

Rosyjski satelita atakuje

Francuska minister obrony twierdzi, że rosyjski aparat „pozostawił swoją wizytówkę na ośmiu nowych sputnikach ...

Policja odebrała trzeciego Black Hawka

Komenda Główna Policji otrzymała trzeci wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Sikorsky S-70i Black Hawk. 26 kwietnia ...