Pierwsza partia E-2D Advanced Hawkeye dotarła do Japonii

Dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye oczekujące na odbiór w bazie Iwakuni. Fot./Twitter/Seagull-jap.

Japońskie Siły Samoobrony odebrały dostawę pierwszej partii samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2D Advanced Hawkeye. Maszyny zamówiono za pośrednictwem procedury FMS w Stanach Zjednoczonych.

Mowa o czterech samolotach, które zamówiono w latach 2016-18. Koszt zakupu wynosi 1,7 mld dol. Pierwszy z nich (471), dostarczono wiosną ubiegłego roku. Wykonuje loty operacyjne, stacjonując w bazie lotniczej Misawa na wyspie Honsiu. Drugi (472) przekazano, ale nadal znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Dwa pozostałe – 473 i 474 – w marcu dotarły do bazy USMC Iwakuni, także na Honsiu. Tam oczekiwały na zakończenie procesu formalnego odbioru przez stronę japońską. Jego opóźnienie miało związek z nowymi procedurami dotyczącymi ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wprowadzonymi przez japońskie władze.

W strukturach Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony E-2D Advanced Hawkeye zastępują obecnie eksploatowane samoloty E-2C Hawkeye i będą uzupełniać  cztery Boeingi E-767. Pierwsze zamówienie objęło cztery maszyny, natomiast we wrześniu 2019 r. zamówiono dziewięć kolejnych za niemal 1,4 mld dolarów. Jak na razie są to jedyne zagraniczne zamówienia na te maszyny. W tym roku spodziewane jest  podpisanie międzyrządowej umowy FMS dotyczącej sprzedaży trzech samolotów do Francji. Dodatkowo zainteresowanie tą konstrukcją wyrażają Indie i państwa Bliskiego Wschodu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Bezzałogowce szukają źródeł ognia

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną w walce z rozprzestrzeniającym się pożarem torfowisk biebrzańskiego ...

Wsparcie techniczne dla użytkowników silników P&W F100

Pratt&Whitney Military Engines, będąca częścią koncernu United Technologies, podpisał kontrakt w sprawie wsparcia eksploatacji ...

Litwa kupuje następców Humvee

Wolno podpisała umowy LoA dotyczące zakupu dla Litewskich Sił Zbrojnych 200 pojazdów wielozadaniowych Oshkosh ...