Wojsko kupuje zestawy do odkażania ludzi

Odkażanie sprzętu za pomocą zestawu APIS-2. Fot./MON.

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowy dotyczące zakupu kontenerowych zestawów do odkażania ludzi APIS-2.

Zostaną one dostarczone Siłom Zbrojnym RP przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw.

W ramach kontraktu, którego wartość wynosi 32,3 mln zł brutto konsorcjum w składzie Janusz Kania Agregaty PEX-POOL PLUS (lider) i Lubawa dostarczy sześć zestawów APIS-2. Dodatkowo umowa zawiera opcję pozwalającą na rozszerzenie zamówienia o kolejnych 20 zestawów. Wartość zamówienia  wzrośnie wówczas do 111,1 mln zł brutto. Dostawy sprzętu zaplanowano na lata 2021-22.

Czytaj także: Dziewięciu chętnych na dostawy granatników dla Wojska Polskiego

Zestawy APIS-2  zbudowano na standardowych kontenerach 20-stopowych, które przewożą ciężarówki Jelcz 662.D43. Zakup ciężarówek nie jest przedmiotem obecnego zamówienia. Umożliwiają przeprowadzanie procesów likwidacji skażeń chemicznych i promieniotwórczych dla minimum 48 osób wraz z wyposażeniem w ciągu godziny. Zestawy APIS-2 mogą zostać wykorzystane także do likwidacji skażeń biologicznych. W zakresie zaopatrzenia w wodę i odkażalniki, instalacje APIS-2 będą autonomiczne przez kilka godzin pracy.

Każdy APIS-2 pozwoli na wstępne odkażanie, zbieranie i rozdział skażonego wyposażenia. Wszystko w zależności od wymaganej metody likwidacji skażeń (metoda na mokro, metoda na sucho). Zestawy pozwolą także na zbieranie środków materiałowych i wyposażenia do utylizacji (jako odpadów niebezpiecznych), odkażanie ludzi i wyposażenia (w tym wrażliwego) zakończonego pomiarem skuteczności likwidacji skażeń i kontrolą medyczną.

Czytaj także: Postępy przetargu na zakup hełmów lotniczych

Mogą Ci się również spodobać

Kanada chce modernizować Hornety

Kanada otrzymała zgodę na zakup sprzętu i uzbrojenia związanego z programem modernizacji wielozadaniowych samolotów ...

Nowa generacja okrętów dla Francji

Francusko-włoskie konsorcjum stoczniowe dostarczy cztery okręty wsparcia logistycznego nowej generacji dla Marynarki Wojennej Francji. ...

Łącznościowcy z Zegrza dołożą cegiełkę do Patriotów

Wojskowe Zakłady Łączności -1 podpisały umowę podwykonawczą która, włączy zakłądy w produkcję i integrację ...