Saab rozpoczął montaż pierwszego dwumiejscowego Gripena dla Brazylii

Pierwszy jednomiejscowy JAS-39E Gripen dla Brazylii został oblatany 26 sierpnia 2019 r. w Szwecji, 10 września dostarczony zamawiającemu i aktualnie przechodzi program testów w locie. Fot./Saab.

Firma Saab rozpoczęła proces produkcji pierwszego egzemplarza dwumiejscowej wersji wielozadaniowego samolotu bojowego Gripen nowej generacji ‒ JAS-39F. Jego odbiorcą będą Brazylijskie Siły Powietrzne.

Dostawę pierwszego z ośmiu zamówionych JAS-39F przewidziano rok 2023. Dwumiejscowa wersja służy przede wszystkim do zadań szkolno-treningowych. Może także wykonywać misje bojowe, które wymagają dwóch członków załogi. Pierwszym elementem, którego produkcję uruchomiono jest sekcja wlotu powietrza do silnika.

Czytaj także: Pierwszy brazylijski Gripen w powietrzu

Rozwój samolotu JAS-39F realizowany jest wspólnymi siłami przemysłów szwedzkiego i brazylijskiego. W proces ten zaangażowanych jest ok. 400 inżynierów i techników w zakładach Saaba w Linköping oraz Embraera w Gaviao Peixoto w Brazylii.

W ramach I fazy programu F-X Brazylia zakupiła w październiku 2014 r. 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39E/F Gripen (28 E i 8 F) za 5,4 mld dol. Dostawy samolotów zaplanowano na lata 2019-2024. Kontrakt obejmuje także wsparcie eksploatacji zakupionego sprzętu do 2050 r.

Brazylia jest jedynym krajem, który zdecydował się na zakup samolotów Gripen NG w wersji dwumiejscowej. Maszyny kupiła również Szwecja, jednak tylko w wersji jednomiejscowej.

Czytaj także: Finlandia szuka nowego myśliwca bojowego. Pięć maszyn na testach

W połowie lat 20. Saab spodziewa się zamówienia przez Brazylię kolejnej transzy JAS-39E/F Gripen. Docelowe zapotrzebowanie Brazylijskich Sił Powietrznych szacuje na 108 egzemplarzy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Szwecja rozpoczęła proces odbiorów sprzętu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Luftvärnssystem 103, czyli Patriot.Fot. FMV.

Szwecja odebrała pierwsze elementy systemu Patriot

Szwecja odebrała pierwszą partię elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Luftvärnssystem 103 czyli Raytheon ...

Centrum Techniki Morskiej chwali się innowacjami

Unikalne morskie systemy przeciwminowe, czy podwodne roboty chroniące porty i kotwicowiska – torują drogę ...

Hiszpania buduje nowe fregaty

Rząd Hiszpanii zatwierdził formalnie wydatek 4,326 mld euro na budowę serii fregat wielozadaniowych typu ...