Pierwszy brazylijski Gripen w powietrzu

Pierwszy Gripen E dla Brazylii w dziewiczym locie. Fot./Saab.

W Szwecji oblatano kolejny egzemplarz przedseryjny wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen. Maszyna przeznaczona jest dla odbiorcy eksportowego – Brazylii.

Za sterami maszyny zasiadał szef zespołu oblatywaczy Saaba Richard Ljungberg. Samolot wystartował i wylądował na lotnisku w Linköping, gdzie mieści się centrum montażu finalnego samolotów rodziny Gripen.

Czytaj także: Brazylijskie samoloty zyskują na popularności

Egzemplarz ten dołączy do trzech innych przedseryjnych JAS-39E i pojedynczego demonstratora technologii, które uczestniczą w  programie badawczo-rozwojowym. Później zostanie przebazowany do Brazylii w celu kontynuacji badań.

Pierwszy Gripen E dla Brazylii w dziewiczym locie. Fot./Saab.

Brazylia jest pierwszym eksportowym odbiorcą Gripenów nowej generacji. Dotychczas władze tego państwa zamówiły 36 maszyn, w tym osiem w wersji dwumiejscowej JAS-39F. Bazowy kontrakt zawiera opcje na 72 kolejne maszyny. Pierwszych 36 w ramach opcji, zdaniem przedstawicieli Saaba, może zostać zamówionych w ciągu najbliższych lat, po wstępnej ocenie eksploatacji pierwszych nowych Gripenów w brazylijskich jednostkach.

Czytaj także: Szwecja dołączy do programu budowy myśliwca 6. generacji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Początek budowy seryjnych Red Hawków

Boeing rozpoczął produkcję zespołów przeznaczonych do pierwszych seryjnych samolotów szkolenia zaawansowanego T-7A Red Hawk, ...

Panavia Tornado GR.4

Ostatnia misja brytyjskich Tornado

W bazie lotniczej Marham odbyła się uroczystość powitania ostatnich samolotów bojowych Panavia Tornado GR.4. ...

Rosja: kolejny pułk pancerny na zachodniej granicy

Do 1 grudnia w obwodzie smoleńskim zakończą się prace związane z przygotowaniem do sformowania nowego ...