Finlandia szuka nowego myśliwca bojowego. Pięć maszyn na testach

Para brytyjskich myśliwców Eurofighter Typhoon w fińskiej bazie Pirkkala: dwumiejscowy T.Mk 3 (na pierwszym planie) oraz jednomiejscowy FGR.Mk 4. Myśliwce przyleciały do Finlandii m.in. z podwieszonymi optoelektronicznymi zasobnikami obserwacyjno-celowniczymi Rafael Litening 5. Fot./Eurofighter Finland

Finlandia rozpoczęła testy w powietrzu kandydatów biorących udział w przetargu HX. Celem jest zakup nowych myśliwców wielozadaniowych dla fińskich sił powietrznych (Ilmavoimat).

Finlandia posiada 62 samoloty myśliwskie typu F-18C/D Hornet. 55 egzemplarzy jednomiejscowych F/A-18C oraz siedem dwumiejscowych, szkolno-bojowych F/A-18D. Znajdują się one na uzbrojeniu dwóch dywizjonów myśliwskich: bazującego w Rovaniemi HävLLv 11 oraz bazującego w Kuopio HävLLv 31.

Czytaj także: Saab przedstawił ofertę w fińskim przetargu stulecia

W latach 2006–2016 fińskie myśliwce Hornet przeszły przez dwuetapowy program modernizacyjny MLU (Mid-Life Update). Dzięki niemu będą mogły pozostać w służbie przynajmniej do 2027 r.

W kwietniu 2018 r. rozpoczęto program HX. Prośbę o propozycję wystosowano do producentów w październiku 2019 r. Fińskie ministerstwo obrony zapowiada, że wybór następcy myśliwców Hornet nastąpi do końca 2021 r. Przezbrajanie na nowe myśliwce potrwa do 2030 r. W przetargu HX bierze udział pięciu oferentów: Eurofighter Typhoon, Saab Gripen, Dassault Rafale, Lockheed Martin F-35A oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Czytaj także: Growler w ofercie dla Finlandii

W dniach 9–17 stycznia w bazie Pirkkala, odbyła się pierwsza tura testów w powietrzu z udziałem wielozadaniowych myśliwców Eurofighter Typhoon. Były to dwa brytyjskie egzemplarze: jednomiejscowy FGR.4 oraz dwumiejscowy T.3. Są to obecnie najnowsze wersje wielozadaniowego samolotu myśliwskiego Typhoon znajdujące się na uzbrojeniu RAF. Obydwa egzemplarze należą do 41. Dywizjonu (No. 41 TES), który na co dzień zajmuje się testowaniem i oceną operacyjną Typhoon-ów.

Faza testów w powietrzu programu HX odbywa się w bazie Pirkkala. Myśliwce każdego z oferentów mają wykonywać loty przez siedem dni. W symulowanych walkach powietrznych biorą udział fińskie myśliwce Hornet oraz samoloty szkolne typu Hawk 51/66. Kandydaci będą też testowani w wykonywaniu szeregu misji „powietrze-ziemia”.

Pięć maszyn na testach

Następne w kolejce są francuskie Rafale. Testy rozpoczną się 20 stycznia i potrwają 8 dni. 29 stycznia do Finlandii przylecą szwedzkie Gripeny. Testy tych maszyn zakończą się szóstego lutego. Czwarte do testów są amerykańskie F-35A. Sprawdziany przejdą w dniach 7–17 lutego. Całość zakończą Super Hornety – w dniach 18–26 lutego.

Czytaj także: Kontrakt na wojskową cyfrową wieżę kontroli Saaba

Początek roku nie został wybrany bez przyczyny. Finlandia chce przekonać się jak wielozadaniowe samoloty myśliwskie zaakceptowane do przetargu funkcjonują w warunkach surowej fińskiej zimy. Dodatkowe testy będą ewentualnie prowadzone później w siedzibach producentów oraz z użyciem symulatorów. Od początku nie przewidywano konfrontowania w powietrzu myśliwców biorących udział w przetargu.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrakt na nowy niszczyciel dla Republiki Korei

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA podpisała kontrakt dotyczącego budowy czwartego niszczyciela rakietowego typu Sejong ...

Egipt kupił rosyjskie myśliwce

Kair otrzyma „ponad dwie dziesiątki” ciężkich myśliwców Su-35. Dostawy będą realizowane w latach 2020-21. ...

Kolejne Airbusy H145 dla Brytyjczyków

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa poinformowało o podpisaniu umowy z koncernem Airbus dotyczącej dostawy kolejnej ...