Nowy radar namierzy pociski hipersoniczne

Fot./materiały prasowe

Raytheon ukończył laboratoryjne testy stacji radiolokacyjnej LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor).

Testy polegały na przeprowadzeniu kalibracji anteny głównej radaru LTAMDS w klimatyzowanym pomieszczeniu testowym. To tam poddano ocenie jego skuteczność przeciw symulowanym celom. Po zakończeniu testów antena jest montowana w precyzyjnie wykonanej obudowie w celu jej integracji i dalszych badań. Następnie rozpocznie ona testy na prawdziwym poligonie, gdzie zostanie sprawdzona jej skuteczność w namierzaniu prawdziwych celów.

Czytaj także: Raytheon ukończył pierwszą antenę radaru LTAMDS

Już jednak na etapie laboratoryjnych badań najnowszy radiolokator potwierdził swe podstawowe zalety.

Dwa razy lepsze parametry

Antena główna radaru LTAMDS ma mniej więcej ten sam rozmiar, co antena obecnego radaru  zintegrowanego z zestawami Patriot. Nowy system odznacza się jednak ponad dwa razy lepszymi parametrami, zapewnia amerykański koncern zbrojeniowy.

– Dzięki zakończeniu wstępnych testów Raytheon jest o krok bliżej do przekazania radaru LTAMDS żołnierzom US Army – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems.

Czytaj także: Raytheon modernizuje system Patriot

– Zarówno Raytheon, jak i nasi partnerzy, starają się zagwarantować terminową dostawę radaru zgodnie z trybem pilnego wprowadzenia do służby radiolokatora najnowszej generacji w US Army – zapewnia Laliberty.

Rozpoznanie bez „martwych stref”

LTAMDS składa się z przedniej anteny głównej oraz dwóch dodatkowych anten umieszczonych z tyłu radaru. Urządzenia te współpracują ze sobą, umożliwiając operatorom jednoczesne wykrywanie i zwalczanie wielu celów zbliżających się z dowolnego kierunku. To gwarantuje wyeliminowanie „martwych stref” na polu walki.

Czytaj także: PGZ i Raytheon wzmacniają współpracę

Radar LTAMDS stworzono specjalnie na potrzeby przyszłego zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej amerykańskiej armii. Jednocześnie wykorzystano w tym ambitnym przedsięwzięciu dotychczasowy dorobek związany z rozwojem w ciągu kolejnych dekad systemu rakietowego Patriot.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Izrael przywrócił do służby zalane F-16

Wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Barak, które zostały uszkodzone na skutek styczniowej powodzi ...

Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwołała w czwartek cały zarząd największej państwowej firmy obronnej. ...

Pierwszy lot Ił-112W

Oblatano lekki wojskowy samolot transportowy Ił-112W. Maszynę buduje Zjednoczona Kompania Lotnicza na zlecenie Ministerstwa ...