Lockheed Martin dostarczy wyrzutnie Mk 41 VLS

Wyrzutnie Mk 41 VLS czekające na montaż na okrętach. Fot./Lockheed Martin.

Lockheed Martin podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw wyrzutni rakiet Mk 41 VLS dla US Navy oraz odbiorców eksportowych.

Kontrakt ma wartość 233 mln dol. i ma zostać zrealizowany do maja 2025 r. Na jego mocy wyrzutnie Mk 41 VL, za pośrednictwem programu FMS, mają trafić na pokłady okrętów wojennych Republiki Korei (18 proc. wartości umowy), Republiki Federalnej Niemiec (4 proc.) i Finlandii (4 proc.). Pozostałe 74 proc. wartości kontraktu przypada na US Navy. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 46,6 mln dol.

Czytaj także: Dwunasty okręt typu Freedom dla US Navy

Komunikat Departamentu Obrony nie mówi na jakie okręty trafią wyrzutnie. W przypadku US Navy najprawdopodobniej chodzi o kolejne niszczyciele typu Arleigh Burke, ale być może także lądowe instalacje Aegis Ashore.

Także klienci eksportowi nie informują o szczegółach. Najprawdopodobniej mowa o fińskich korwetach typu Pohjanmaa, koreańskich niszczycielach typu Sejong the Great i niemieckich fregatach typu MKS180.

Czytaj także: USS Tripoli dostarczony US Navy

Każda wyrzutnia Mk 41 VL ma standardowo osiem stanowisk startowych. Pozwala na odpalanie pocisków manewrujących Tomahawk, do zwalczania okrętów podwodnych VL-ASROC, przeciwlotniczych i przeciwrakietowych rodziny Standard, a także przeciwlotniczych RIM-162 ESSM. W przypadku tych ostatnich, dzięki niewielkim wymiarom, w każdym stanowisku startowym można umieścić pojemniki z czterema pociskami.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko kupuje cysterny

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie przetargowe dotyczące zakupu cystern paliwowych o pojemności 10 m³ na ...

Analiza Radaru: Rosyjski przemysł lotniczy jest w kryzysie

Sytuacja różni się niuansami w zależności od sektora; zdecydowanie lepiej jest w sektorze samolotów ...

Rośnie zainteresowanie King Stallion

Lockheed Martin pochwalił się wzrostem zainteresowania na światowych rynkach ciężkim śmigłowcem transportowym Sikorsky CH-53K ...