Wodowanie fregaty Emilio Bianchi

Fregata rakietowa Emilio Bianchi w suchym doku, tuż przed wodowaniem. Fot.,Fincantieri.

W stoczni koncernu Fincantieri odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej Emilio Bianchi. Dziesiątej jednostki typu FREMM budowanej dla Marynarki Wojennej Włoch.

Stępka pod jednostkę położono w styczniu 2018 r. Według planów fregata trafi do użytkownika w kwietniu 2021 r. Bazą macierzystą będzie Tarent.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Jest to ostatnia fregata typu FREMM budowana dla Marina Militare. Obecnie w służbie znajduje się już osiem z nich. Dziewiąta, Sprtaco Schergat, rozpocznie służbę wiosną tego roku. Większość z nich, w tym Emilio Bianchi, reprezentuje wersję wielozadaniową. Pozwoliły na zastąpienie w linii fregat typów Lupo i Maestrale.

Program fregat typoszeregu FREMM realizuje Francja oraz Włochy. Dotychczas partnerzy i odbiorcy zagraniczni zamówili dwadzieścia jednostek. Dziesięć Włosi, osiem Francuzi i po jednej Egipt oraz Maroko. Koncern Fincantieri prowadzi także działania marketingowe w Stanach Zjednoczonych, gdzie odmiana projektu FREMM bierze w postępowaniu mającym wyłonić dostawcę 20 fregat rakietowych nowej generacji FFG(X).

Czytaj także: Normandie dostarczona Marine nationale

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kadłub okrętu rozpoznawczego Artemis. Fot./Łukasz Pacholski.

Szwedzki okręt opuścił Gdynię. Na holu

Port w Gdyni opuścił przyszły okręt rozpoznawczy Artemis. Jednostka powstawała w Polsce na zamówienie ...

Rosja wprowadza myśliwiec nowego pokolenia

Do końca bieżącego roku do służby w rosyjskim lotnictwie wejdzie Su-57.  Dostawa pierwszego samolotu ...

PAC-3MSE. Fot./Lockheed martin

Elementy wyrzutni pocisków PAC-3 MSE powstaną w Dęblinie

Amerykański koncern Lockheed Martin dostarczył do dęblińskich Wojskowych Zakładów Lotniczych 1 pierwsze elementy urządzeń ...