Super Hornet rozpoczyna loty z zasobnikiem IRST Block II

Samolot wielozadaniowy Boeing F/A-18F Super Hornet z podwieszonym zasobnikiem z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II. Fot./US Navy.

Boeing rozpoczął próbne loty wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18F Super Hornet wyposażonego w podwieszany zasobnik z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II.

Dziewiczy lot maszyna wyposażona w ten system wykonała jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku. Zasobnik z IRST Block II ma stanowić ważny element pakietu Super Hornet Block III. Oferowany jest do fabrycznie nowych samolotów produkowanych dla US Navy i Kuwejtu. Dodatkowo także Boeing daje możliwość modernizacji wcześniej dostarczonych maszyn (na zlecenie US Navy).

Czytaj także: US Navy zamawia nowe Super Hornety

Według obecnego harmonogramu, pierwsze systemy IRST Block II mają trafić do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych w 2021 r.

Wyposażenie Super Hornetów w IRST Block II ma znacząco zwiększyć możliwości operacyjne samolotów. System pozwala bowiem na pasywną lokalizację celów na dużych odległościach. W tym wykrywanie statków powietrznych o obniżonych polach fizycznych, trudnych do wykrycia choćby przez stacje radiolokacyjne. Atutem rozwiązania jest fakt, że układ optyczny jest zamontowany w przedniej części dodatkowego zbiornika paliwa, który jest przenoszony pod kadłubem. Zwiększa to pole obserwacji.

Czytaj także: Malezja zainteresowana kuwejckimi Hornetami

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Marynarka wojenna USA ogłosiła, że bezzałogowe śmigłowce typu Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout osiągnęły ...

Amerykańskie śmigłowce za drogie dla Filipin?

Sekretarz obrony Filipin Delfin Lorenzana ogłosił, że obie oferty na śmigłowce bojowe przedstawione przez ...

Dassault Rafale. Fot./Marine nationale.

Szwajcaria wybierze Dassault Rafale?

Szwajcarskie media, bazując na nieoficjalnych źródłach, poinformowały, że jeszcze w tym miesiącu poznamy zwycięzcę ...