Super Hornet rozpoczyna loty z zasobnikiem IRST Block II

Samolot wielozadaniowy Boeing F/A-18F Super Hornet z podwieszonym zasobnikiem z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II. Fot./US Navy.

Boeing rozpoczął próbne loty wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18F Super Hornet wyposażonego w podwieszany zasobnik z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II.

Dziewiczy lot maszyna wyposażona w ten system wykonała jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku. Zasobnik z IRST Block II ma stanowić ważny element pakietu Super Hornet Block III. Oferowany jest do fabrycznie nowych samolotów produkowanych dla US Navy i Kuwejtu. Dodatkowo także Boeing daje możliwość modernizacji wcześniej dostarczonych maszyn (na zlecenie US Navy).

Czytaj także: US Navy zamawia nowe Super Hornety

Według obecnego harmonogramu, pierwsze systemy IRST Block II mają trafić do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych w 2021 r.

Wyposażenie Super Hornetów w IRST Block II ma znacząco zwiększyć możliwości operacyjne samolotów. System pozwala bowiem na pasywną lokalizację celów na dużych odległościach. W tym wykrywanie statków powietrznych o obniżonych polach fizycznych, trudnych do wykrycia choćby przez stacje radiolokacyjne. Atutem rozwiązania jest fakt, że układ optyczny jest zamontowany w przedniej części dodatkowego zbiornika paliwa, który jest przenoszony pod kadłubem. Zwiększa to pole obserwacji.

Czytaj także: Malezja zainteresowana kuwejckimi Hornetami

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Dwóch oferentów w przetargu na dostawę mostu składanego

W postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu zestawu mobilnego mostu składanego MLC-70/110 zgłosiło się dwóch wykonawców. ...

Więcej grotów i visów z radomskiego Łucznika

Armia, przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej, dostaną więcej modułowych karabinków Grot i pistoletów VIS ...

Minister obrony weźmie na muszkę przedsiębiorców

Rozszerzanie granic nadzoru władz wojskowych nad spółkami których sprzęt i zasoby będą w czasie ...