Katastrofa egipskiego F-16

Jeden z samolotów wielozadaniowych F-16C Egipskich Siły Powietrznych. Fot./Siły Powietrzne Egiptu.

W północnej części Synaju katastrofie uległ wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-16 należący do Egipskich Sił Powietrznych. Pilot maszyny poniósł śmierć.

Według komunikatu, maszyna wykonywała lot treningowy, a do zdarzenie doszło w strefie ćwiczeń. Tylko w ubiegłym roku Egipskie Siły Powietrzne utraciły trzy samoloty bojowe: Mirage 2000BM, Dassault Rafale i MiG-a-29M. Może to świadczyć o problemach z utrzymaniem gotowości sprzętu, wyszkoleniem personelu i przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa.

Czytaj także: Amerykanie nałożą sankcje na Egipt?

Egipt jest jednym z największych, poza Stanami Zjednoczonymi, użytkowników samolotów rodziny F-16 na świecie. Od 1980 r. zamówiono i dostarczono 240 egzemplarzy różnych wersji. Najnowsze z nich, w liczbie 20, reprezentują standard Block 52+ Advanced.

Spośród nich utracono przynajmniej 19. W ostatnich latach Egipt intensywnie wykorzystuje samoloty różnych typów do działań bojowych na Półwyspie Synaj i na pograniczu z Libią. Maszyny biorą udział w atakach na siły islamskich fundamentalistów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

„Udaw” został dopuszczony do seryjnej produkcji

Międzyresortowa komisja rosyjskiego rządu wydała zgodę na produkcję nowego pistoletu dla armii. Wcześniej taką ...

Co dalej z „małym Mustangiem”?

Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy otworzyła oferty w przetargu na dostawę 610 samochodów ciężarowo-osobowych ...

Orkany nadal bez serwisu

1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza unieważniła postępowania przetargowe dotyczące usługi wsparcia technicznego systemów ...