Izraelska amunicja do fińskich Leopardów 2

Fiński czołg podstawowy Leopard 2A6NL. Fot./Ministerstwo Obrony Finlandii.

Firma IMI Systems wygrała przetarg na dostawę amunicji przeznaczonej do eksploatowanych w tym kraju czołgów Leopardów 2.

Izraelska firma ma dostarczyć nieokreśloną liczbę nabojów M339 typu HE-MP-T (High Explosive Multi-Purpose Tracered). Mowa więc o pociskach odłamkowo-burzących wielozadaniowych ze smugaczem. Dodatkowo umowa ma objąć także dostawę i integrację w czołgach układu programowania zapalników.

Czytaj także: Analiza Radaru: Leopard 2PL (wkrótce) gotowy do służby

Według komunikatu strony izraelskiej, wybór M339 to wynik niezwykle wysokich charakterystyk tej amunicji. Pociski sprawdzono, po raz pierwszy w realnych działaniach bojowych, w 2014 r. podczas walk w Strefie Gazy. Dzięki układowi programowania zapalnik, detonacja pocisku odbywa się dokładnie w miejscu wyliczonym przez system kierowania ogniem. Jest to szczególnie istotne podczas walk w terenie zurbanizowanym. Opracowanie naboju z pociskiem z zapalnikiem programowalnym przez IMI było wynikiem doświadczeń z walk w 2006 i 2012 r.

Finlandia początkowo kupiła z niemieckich nadwyżek sprzętowych 124 czołgów podstawowych Leopard 2A4. Z tej liczby 12 maszyn przeznaczono na na części, a kolejnych 12 przebudowano na czołgi saperskie. W 2014 r. dokupiono w Holandii 100 Leopardów 2A6NL, które pozwoliły na skierowanie wozów wersji A4 do rezerwy bądź przebudowy na kolejne wozy specjalistyczne.

Nabój do 120 mm armaty czołgowej M339. Fot./IMI Systems.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Niszczyciel USS Fitzgerald wraca do służby

Stocznię Huntington Ingalls Industries w Pascagoula opuścił niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald (DDG 62). Tym ...

Bułgaria poznała cenę za F-16

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70. ...

Offset za patrioty coraz bliżej

Polscy i amerykańscy negocjatorzy nie mają w tym roku wakacji. Do omówienia są umowy, ...