Bułgaria chce kupić trałowce Tripartite

Niszczyciel min Middelburg (M858) to jedna z jednostek typu Tripartite/Alkmaar wycofanych ze służby w Marynarce Wojennej Królestwa Holandii i czekających na nowego użytkownika. Fot./MW RP.

Władze Bułgarii zatwierdził projekt zakupu dwóch niszczycieli min typu Tripartite. Okręty pochodzić będą pochodzić z nadwyżek sprzętowych Marynarki Wojennej Królestwa Holandii.

Według dostępnych informacji dwie jednostki mają kosztować Bułgarię około 3,5 mln euro. Dodatkowe 1,5 mln euro pochłonie remont okrętów, który zostałby przeprowadzony w Holandii.

Czytaj także: Bułgaria zapłaciła za F-16

Autoryzowanie programu przez rząd oznacza, że minister obrony ma przeprowadzić negocjacje ze swoim odpowiednikiem w Holandii zmierzające do podpisania kontraktu. Co ciekawe, Holendrzy stosowną ofertę skierowali do Bułgarii już w połowie 2010 r. Jeszcze w poprzedniej dekadzie dysponowali oni 15 niszczycielami min typu Alkmaar (zbudowanych w latach 1981 -1989).

Z tej liczby w linii pozostaje sześć. Spośród pozostałych dziewięciu, wycofanych do września 2011 r., pięć sprzedano Łotwie. Cztery nadal czekają na nowych użytkowników.

Czytaj także: Royal Navy czeka na nowe fregaty

Obecnie Marynarka Wojenna Bułgarii eksploatuje jeden niszczyciel min typu Tripartite. Tsibar zakupiono w Belgii. W służbie od 2009 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

Krajowe firmy już wkrótce rozpoczną uzgadnianie z amerykańskimi parterami szczegóły współpracy przemysłowej – dowiedziała ...

Pierwszy brazylijski Gripen w powietrzu

W Szwecji oblatano kolejny egzemplarz przedseryjny wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen. Maszyna przeznaczona ...

Kolejna partia ruchomych kancelarii tajnych

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 dotyczącej kontynuacji dostaw ruchomych ...