Szwedzi testują nowe zasobniki walki elektronicznej

Saab JAS-39D z podwieszonym pod zewnętrznym węzłem podskrzydłowym zasobnikiem walki elektronicznej EAJP. Fot./Saab.

Koncern Saab rozpoczął próby w locie zaawansowanego zasobnika walki elektronicznej EAJP (Electronic Attack Jammer Pod).

Zestaw należy do rodziny urządzeń walki elektronicznej AREXIS i będzie stanowić ważny element wyposażenia wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39E/F Gripen. Producent zapewnia przy tym, że można go także zintegrować z samolotami innych producentów. Np. Eurofighter Typhoon.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Pierwszy lot dwumiejscowy JAS-39D Szwedzkich Sił Powietrznych z podwieszonym zasobnikiem EAJP wykonał 4 listopada. Jest to milowy krok programu, ponieważ wcześniej realizowano tylko próby naziemne, w których potwierdzono poprawność integracji zasobnika z wyposażeniem samoobrony samolotu i jego innymi instalacjami pokładowymi.

Zgodnie z koncepcją EAJP, mierzący ok. 4 metry długości i ważący ok. 350 kg, ma osłaniać samolot przed wykryciem przez stacje radiolokacyjne pracujące w pasmach L i S poprzez generowanie zakłóceń, a także mylić układy naprowadzania uzbrojenia przeciwnika.

Zasobnik EAJP w komorze bezechowej. Fot./Saab.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Zwiadowcze drony w służbie WOT

Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają partię bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye w wersji 3.0 produkowanych przez ...

Egipt dostanie pierwsze Su-35 w tym roku

Rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na anonimowe „źródła wojskowo-dyplomatyczne”, poinformowała, że należący do ...

Johannes von Thadden

Airbus: Nowy gospodarz w Airbus Poland

Johannes von Thadden, odpowiadający ostatnio w koncernie za rozwój biznesu kosmicznego, został nowym prezesem ...