Korea uziemiła swoje śmigłowce transportowe

Śmigłowiec wielozadaniowy Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion. Fot./KAI.

Ministerstwo Obrony Republiki Korei podjęło decyzję o wstrzymaniu lotów na wielozadaniowych śmigłowcach transportowych Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion.

Decyzję podjęto z przyczyn technicznych. To już drugi taki przypadek w niedługiej historii służby tej maszyny.

Czytaj także: Estonia zamawia koreańskie haubice

Bezpośrednim powodem tego kroku był wypadek z udziałem jednej z maszyn, która lądowała awaryjnie po wystąpieniu w locie usterki. Piloci odnotowali wystąpienie wibracji nieokreślonego pochodzenia – śmigłowiec wylądował w bazie Yanggu.

Decyzją resortu obrony, do momentu wyjaśnienia przyczyn awarii cała flota tych maszyn, licząca już ok. 110 sztuk, pozostanie na ziemi.

Nie wiadomo, czy wstrzymanie lotów obejmie także śmigłowce należące do innych użytkowników – dotychczas KAI dostarczył Suriony także do policji, służby leśnej i straży pożarnej.

Czytaj także: Dziewiczy lot koreańskiego śmigłowca

Pierwsze seryjne śmigłowce KUH-1 Surion przekazano użytkownikom w połowie 2013 r. W siłach zbrojnych zastępują przestarzałe Belle UH-1 Huey i część Boeingów MD500. W ich projektowaniu ważną rolę pełniła europejska firma Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters). Dotychczas, w wyniku katastrofy, utracono jeden egzemplarz w lipcu 2018 r.

Śmigłowiec wielozadaniowy Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion. Fot./KAI.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kto zbuduje Magneto dla Marynarki Wojennej?

Do dialogu technicznego dotyczącego zadania “Demagnetyzacja oraz pomiar pól fizycznych okrętów”, które zakłada pozyskanie ...

Morski łowca i ratownik coraz bardziej ze Świdnika

Świdnickie PZL przejmują produkcję coraz większej liczby komponentów AW101 ciężkiego wiropłata Leonardo, wybranego przez ...

Desant wiceministrów w państwowej zbrojeniówce

Sebastian Chwałek do zeszłego tygodnia jeszcze wiceszef MON ds. modernizacji armii i nadzoru na ...