Korea uziemiła swoje śmigłowce transportowe

Śmigłowiec wielozadaniowy Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion. Fot./KAI.

Ministerstwo Obrony Republiki Korei podjęło decyzję o wstrzymaniu lotów na wielozadaniowych śmigłowcach transportowych Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion.

Decyzję podjęto z przyczyn technicznych. To już drugi taki przypadek w niedługiej historii służby tej maszyny.

Czytaj także: Estonia zamawia koreańskie haubice

Bezpośrednim powodem tego kroku był wypadek z udziałem jednej z maszyn, która lądowała awaryjnie po wystąpieniu w locie usterki. Piloci odnotowali wystąpienie wibracji nieokreślonego pochodzenia – śmigłowiec wylądował w bazie Yanggu.

Decyzją resortu obrony, do momentu wyjaśnienia przyczyn awarii cała flota tych maszyn, licząca już ok. 110 sztuk, pozostanie na ziemi.

Nie wiadomo, czy wstrzymanie lotów obejmie także śmigłowce należące do innych użytkowników – dotychczas KAI dostarczył Suriony także do policji, służby leśnej i straży pożarnej.

Czytaj także: Dziewiczy lot koreańskiego śmigłowca

Pierwsze seryjne śmigłowce KUH-1 Surion przekazano użytkownikom w połowie 2013 r. W siłach zbrojnych zastępują przestarzałe Belle UH-1 Huey i część Boeingów MD500. W ich projektowaniu ważną rolę pełniła europejska firma Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters). Dotychczas, w wyniku katastrofy, utracono jeden egzemplarz w lipcu 2018 r.

Śmigłowiec wielozadaniowy Korea Aerospace Industries KUH-1 Surion. Fot./KAI.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Tajwan prezentuje nowy samolot szkolny

Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (ROCAF) zaprezentowały nowy odrzutowy samolot szkolnego XT-5 AJT (Advanced Jet ...

Antena PIT-Radwaru wskazuje wrogów patriotom

Amerykański koncern Raytheon ujawnił, że zakończył właśnie wyposażanie eksportowego zestawu Patriot w anteny systemu ...

Pierwszy lot Ił-112W

Oblatano lekki wojskowy samolot transportowy Ił-112W. Maszynę buduje Zjednoczona Kompania Lotnicza na zlecenie Ministerstwa ...