Czechy dołączyły do MMTF

Czechy będą kolejnym państwem członkowskim NATO-wskiego programu MMTF. Fot./NATO.

Republika Czeska przystąpiła do międzynarodowej inicjatywy Multinational Multirole Tanker Fleet (MMTF). Polega ona na wspólnej eksploatacji floty wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

Tym samym Czesi dołączyli do Belgii, Niemiec, Luksemburga, Holandii i Norwegii, które od 2016 r. podpisały umowy o akcesie do tego projektu. Łącznie międzynarodowa eskadra będzie dysponować ośmioma maszynami, które będą stacjonować w dwóch bazach lotniczych. Pierwsze dwa mają zostać dostarczone do połowy przyszłego roku. Cała flota zastąpi m.in. holenderskie KDC-10 i niemieckie A310.

Czytaj także: Samoloty Airbusa coraz bliżej Kanady

Przypomnijmy, że u zarania programu MMTF, w listopadzie 2012 r., jednym z zainteresowanych udziałem w nim państw była Polska. Jak dotąd nie podjęto jednak formalnych decyzji w tej sprawie. W zastępstwie uruchomiono narodowy program Karkonosze, który nie wyszedł poza fazę analityczno-koncepcyjną.

Republika Czeska będzie pierwszym państwem Europy Centralnej dysponującym możliwościami wykorzystywania samolotów tankowania powietrznego. A330MRTT, które będą współpracować przede wszystkim z myśliwcami JAS-39C/D Gripen.

Praski resort obrony, w związku z zawarcie umowy. wniósł jednorazową opłatę w wysokości 23,2 mln euro, roczna opłata będzie wynosiła ok. 1,3 mln euro. Koszty utrzymania czterech członków personelu latającego w zagranicznych bazach mają wynieść ok. 400 tys euro. Czesi oceniają swe potrzeby na około 100 godzin lotu samolotów A330MRTT rocznie.

Czytaj także: Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Obecnie A330MRTT są eksploatowane przez siły powietrzne: Australii, Francji, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Republiki Korei, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrakt na wojskową cyfrową wieżę kontroli Saaba

Saab podpisał kontrakt na dostawy i montaż w bazie lotniczej NATO cyfrowej wieży kontroli ...

Niemcy kuszą Grecję fregatami

Rozgrywka o okrę­towy kon­trakt na dostawę fre­gat wie­lo­za­da­nio­wych dla Mary­narki Wojen­nej Grecji (Polemiko Naftiko) wkro­czyła ...

Sebastian Chwałek. Fot./MON

Sebastian Chwałek przejmuje władzę w PGZ

Zgodnie z przewidywaniami „Radaru” Sebastian Chwałek, dotychczasowy wiceminister obrony narodowej, obejmie stanowisko prezesa Polskiej ...