Chrzest USS Oregon

Wielozadaniowy atomowy okręt podwodny typu Virginia. Fot./US Navy.

W stoczni General Dynamics Electric Boat odbyła się uroczystość chrztu wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Oregon (SSN 793). Jest to dwudziesty przedstawiciel typu Virginia dla US Navy.

Kontrakt na budowę okrętu podpisano w kwietniu 2014 r. Wprowadzenie do służby zaplanowano zaś na koniec 2020 r. Okręt jest drugą jednostką wersji Block IV, która cechuje się licznymi zmianami konstrukcyjnymi. Mowa przede wszystkim o modyfikacjach, które ograniczyły liczbę okresów remontowych, umożliwiających zwiększenie liczby rejsów operacyjnych w cyklu życia okrętu.

Czytaj także: Nowe okręty dla US Navy

Co ciekawe, jest to dopiero trzeci okręt w historii US Navy, który nosi nazwę stanu Oregon. Dotychczas były to bryg z okresu 1841-1845 i pancernik (BB 3) typu Indiana. Drugi z wymienionych wszedł do służby w 1896 r. i ostatecznie złomowany dopiero w 1956 r.

Obecnie w dwóch stoczniach, które odpowiadają za budowę okrętów typu Virginia (drugą jest Huntington Ingalls Industries w Newport News w Wirginii), prowadzone są prace przy 11 jednostkach. Siedemnaście jest już w służbie, a kolejnych 10 (reprezentujących wersję Block V) zostało wstępnie zamówionych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy za stery – General Aviation rozkwita

Specjaliści oceniają, że w każdym z latających samolotów jest przynajmniej jedna część wyprodukowana w ...

Rosja znów proponuje Chinom samoloty

Moskwa chce, by Pekin kupił kolejną partię myśliwców Su-35. Poinformował o tym przedstawiciel rosyjskiej ...

Amerykańska triada wymaga pilnej odnowy

Amerykańska triada jądrowa, będąca podstawą polityki odstraszania, potrzebuje pilnej i głębokiej modernizacji. Takie wnioski płyną z ...