INS Khanderi w linii

Wielozadaniowy okręt podwodny INS Khanderi podczas prób. Fot./Marynarka Wojenna Indii.

W Mumbaju odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Marynarce Wojennej Indii wielozadaniowego okrętu podwodnego INS Khanderi typu P75 Kalvari.

Jest to drugi przedstawiciel francuskiego typu Scorpène, zbudowanego w lokalnej stoczni na mocy licencji udzielonej przez Naval Group.

Czytaj także: Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

Jednostkę zbudowała stocznia Mazagon Dock Ltd. w Mumbaju. Wodowanie odbyło się 12 stycznia 2017 r. Budowa okrętu była wynikiem umowy podpisanej w październiku 2005 r. Łącznie Indie zamówiły sześć jednostek typu Kalvari. Z tej liczby dwie znajdują się w linii, kolejna para przechodzi różne etapy prób morskich, a ostatnie dwa znajdują się w różnych fazach budowy. Ostatni z nich, INS Vagsheer, wejdzie do służby w 2022 r.

Uroczystość przekazania okrętu podwodnego INS Khanderi w bazie w Mumbaju. Fot./Naval Group.

Kontrakt w Indiach to jeden z przykładów możliwości transferu technologii budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych przez przemysł francuski. Okręty typu Scorpène służą w marynarkach Indii, Malezji i Chile, a dodatkowo cztery są budowane w Brazylii.

Czytaj także: Nowy system walki dla okrętów podwodnych

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Drugie podejście do zakupu nowego statku dla morskich ratowników

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego mającego wyłonić dostawcę wielozadaniowego ...

Słowacja odebrała ostatniego Black Hawka

Słowacja formalnie przejęła ostatniego z trzech ostatnich wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky UH-60M Black Hawk. ...

Lockheed podpisał umowy offsetowe

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin podpisali umowy o realizacji zobowiązań offsetowych w ...