Remont samolotu MiG-29 w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. Fot./Andrzej Kiński.

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej podpisał kilka umów na dostawy części do sprzętu lotniczego eksploatowanego przez Siły Zbrojne RP.

Umowy, podpisane zostały jeszcze w maju i były wynikiem postępowań przetargowych o charakterze ograniczonym, które uruchomiono w grudniu 2018 r. Łączna ich wartość wyniosła 34 mln złotych netto. Dostawcami będzie dziewięć firm działających na krajowym rynku obronnym.

Czytaj także: Centrum Techniki Morskiej chwali się innowacjami

Pod względem wartości, największym dostawcą zostały Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy, które za 16 mln złotych netto dostarczą: blok przekazywania komend do samolotu MiG-29, blok informacji głosowych i alertów do samolotu MiG-29 i 30 mm działko lotnicze Gsz-30-1, także do MiG-29.

Drugą w kolejności jest firmą Ankol, która dostarczy blok przetwornika dla samolotów MiG-29 oraz wyposażenie do samolotu M-28 i śmigłowca W-3 Sokół.

Trzecią pod względem wartości dostaw i jednocześnie pierwszą pod względem asortymentu jest firma Drabpol, która za kwotę 7,3 mln złotych netto dostarczy: audioselektory do M-28, Mi-8 oraz W-3; bloki logiki i sterowania do samolotów MiG-29; blok komunikatorów do MiG-29; blok nadawczo-odbiorczy do MiG-29; gaśnice do śmigłowców Mi-17 i Mi-24; dubler sztucznego horyzontu do MiG-29; elektromagnes do MiG-29; elektromechanizmy do śmigłowców Mi-17 i Mi-24; linę wciągarki do W-3 Sokół; moduł zasilania do stacji radiolokacyjnej NO-19-09EA samolotu MiG-29; nadajnik inercyjny MiG-29; rozmównice pokładowe do MiG-29UB i Su-22UM3K; urządzenia wykonawcze do MiG-29.

Czytaj także: Nowa optyka dla Wojska Polskiego

WSK PZL-Świdnik dostarczy cięgło wzmacniacza do śmigłowca W-3 Sokół i automat zabezpieczenia do śmigłowców Mi-2, Mi-8 oraz Mi-24. Dostawcą części do rodziny śmigłowców W-3 została także firma Transfactor (blok wyposażenia i busola magnetyczna). Rzeszowska firma ASMG Sdostarczy blok sterowania przeznaczony do śmigłowców Mi-24, natomiast firma Polprem dostarczy blok logiki i sterowania do MiG-29 oraz moduł zasilania do stacji radiolokacyjnej NO-19-09EA.

BRJ za 4,8 mln złotych netto dostarczy łopaty wirnika nośnego do śmigłowców Mi-8, Mi-14 i Mi-17.

FIN za 110 tys. złotych netto dostarczy licznik czasu pracy silnika do śmigłowca W-3 Sokół.

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki zaopatrzeniowiec Donau. Fot./Bundeswehr/Fischer.

Niemiecki okręt zostanie wyremontowany w Polsce?

Niemieckie media poinformowały, że jedna z polskich stoczni ma podpisać umowę na remont okrętu ...

Vipery dla Bahrajnu zakontraktowane

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Bell Helicopter Textron podpisali kontrakt w sprawie budowy i ...

Modernizacja albo wymiana. Australia szuka nowych śmigłowców bojowych

Rząd Australii bada możliwości zakupu nowych śmigłowców bojowych, które miałby zastąpić eksploatowane obecnie maszyny ...