Kolejna partia pocisków AARGM dla US Navy

Samolot wielozadaniowy F/A-18F Super Hornet z podwieszonym pociskiem AARGM. Fot./US Navy/Greg L. Davis.

Należąca do koncernu Northrop Grumman firma Alliant Techsystems Operations podpisała kontrakt w sprawie produkcji i dostaw VIII partii pocisków kierowanych AGM-88E AARGM.

Umowa, mająca wartość 167,3 mln dol., dotyczy dostawy 260 bojowych AGM-88E i trzech makiet gabarytowo-masowych CATM-88E. Nowe pociski powstaną z wykorzystaniem komponentów pochodzących z używanych wcześniej przez US Navy pocisków przeciwradiolokacyjnych Raytheon AGM-88B HARM. Jest to standardowa praktyka w programie AARGM, pozwalająca na ograniczenie kosztów. Dostawy zaplanowano do marca 2022 r.

Czytaj także: US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Pociski AGM-88E AARGM służą do przełamania obrony przeciwlotniczej. W ich konstrukcji wykorzystano doświadczenia operacyjne zbierane przez amerykańskie lotnictwo w konfliktach zbrojnych ostatniego półwiecza.

Obok amerykańskiego lotnictwa morskiego, które jest głównym odbiorcą pocisków, AARGM jest także oferowany na eksport. Dotychczas pociski zamówiły Włochy i Australia. Wśród potencjalnych klientów wymienia się także Republikę Federalną Niemiec oraz Polskę.

Czytaj także: US Navy zamawia samoloty wczesnego ostrzegania

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rekord złodziejstwa we Flocie Bałtyckiej

W ciągu trzech godzin marynarz wymontował i próbował ukraść 1054 układy scalone. Wszystko za ...

Branża zbrojeniowa przygotowuje się do zajęcia Kielc

Polski przemysł obronny oraz zagraniczni przedstawiciele branży zbrojeniowej zaprezentują swoje produkty na początku września ...

Francuskie myśliwce dotarły do Kataru

Do bazy lotniczej Dukhan w Katarze przyleciała pierwsza partia wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. ...