Kolejna partia pocisków AARGM dla US Navy

Samolot wielozadaniowy F/A-18F Super Hornet z podwieszonym pociskiem AARGM. Fot./US Navy/Greg L. Davis.

Należąca do koncernu Northrop Grumman firma Alliant Techsystems Operations podpisała kontrakt w sprawie produkcji i dostaw VIII partii pocisków kierowanych AGM-88E AARGM.

Umowa, mająca wartość 167,3 mln dol., dotyczy dostawy 260 bojowych AGM-88E i trzech makiet gabarytowo-masowych CATM-88E. Nowe pociski powstaną z wykorzystaniem komponentów pochodzących z używanych wcześniej przez US Navy pocisków przeciwradiolokacyjnych Raytheon AGM-88B HARM. Jest to standardowa praktyka w programie AARGM, pozwalająca na ograniczenie kosztów. Dostawy zaplanowano do marca 2022 r.

Czytaj także: US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Pociski AGM-88E AARGM służą do przełamania obrony przeciwlotniczej. W ich konstrukcji wykorzystano doświadczenia operacyjne zbierane przez amerykańskie lotnictwo w konfliktach zbrojnych ostatniego półwiecza.

Obok amerykańskiego lotnictwa morskiego, które jest głównym odbiorcą pocisków, AARGM jest także oferowany na eksport. Dotychczas pociski zamówiły Włochy i Australia. Wśród potencjalnych klientów wymienia się także Republikę Federalną Niemiec oraz Polskę.

Czytaj także: US Navy zamawia samoloty wczesnego ostrzegania

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Perły demobilu idą do cywila

Agencja Mienia Wojskowego, która na wyprzedażach terenów i wycofywanego z jednostek sprzętu zarobiła od ...

Pete Bata: Czekamy na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej

Jesteśmy zadowoleni z oferty, którą przygotowaliśmy do drugiej fazy Programu Wisła – mówi Pete ...

Chińczycy skopiowali morską wersję Black Hawka?

Na chińskich stronach internetowych poświęconych tematyce wojskowej pojawiło się zdjęcie makiety wielozadaniowego śmigłowca pokładowego ...