Co dalej z brytyjskimi Super Herculesami?

Samolot transportowy Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules RAF. Fot./Crown Copyright.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o planach w stosunku do floty średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules. RAF poinformował także o planach co maszyn wycofanych z eksploatacji i wystawionych na sprzedaż.

Wielka Brytania była pierwszym, po Stanach Zjednoczonych, odbiorcą samolotów rodziny C-130J, zamawiając w latach 90. 25 egzemplarzy. Ich dostawy rozpoczęły się w 1999 r., a w toku eksploatacji utracono jeden z nich. Pozostałe 24 miały zostać wycofane wraz z wprowadzaniem do służby Airbus A400M Atlas.

Czytaj także: Szklane kokpity w amerykańskich Herkulesach

Opóźnienia europejskiego programu i czynniki operacyjne wymusiły jednak zmianę decyzji. Ostatecznie w linii pozostawiono 14 C-130J (wszystkie C-130J-30 z przedłużonym kadłubem i pojedynczy C-130J), które według nowych decyzji mają pozostać w linii do 2035 r. Oznacza to, że w ramach programu wydłużenia eksploatacji każdy z nich przejdzie wymianę centralnego dźwigara płata. Operacja zostanie przeprowadzona przez zakłady Marshall Aerospace and Defence Group w Cambridge.

Pozostałą dziesiątkę C-130J wystawiono na sprzedaż. Ostatecznie dwa trafią do Bahrajnu, jeden do US Navy, a pięć do Bangladeszu. Ten ostatni klient początkowo zakupił dwa egzemplarze, które przechodzą przeglądy strukturalne we wspomnianych zakładach w Cambridge. 22 lipca, kiedy pierwsza maszyna była gotowa do dostawy, upubliczniono informację do dokupieniu przez Bangladesz trzech kolejnych samolotów. Super Herculesy zastąpią tam w linii cztery C-130B Hercules, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Air Force.

Czytaj także: Herkulesy dla Indonezji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie bombowce strategiczne w Europie

Do brytyjskiej bazy lotniczej Fairford (w centralnej Anglii) przyleciało sześć amerykańskich bombowców strategicznych. Samoloty ...

Wodowanie fregaty Spartaco Schergat. Dziewiątej jednostki typu FREMM dla Włoch.

Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

26 stycznia 2019 r. w stoczni koncernu Fincantieri w Riva Trigoso odbyła się uroczystość ...

Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

Amerykański koncern Raytheon zlecił Hucie Stalowa Wola opracowanie planów wyrzutni rakietowej do systemu Patriot, ...