Co dalej z brytyjskimi Super Herculesami?

Samolot transportowy Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules RAF. Fot./Crown Copyright.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o planach w stosunku do floty średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules. RAF poinformował także o planach co maszyn wycofanych z eksploatacji i wystawionych na sprzedaż.

Wielka Brytania była pierwszym, po Stanach Zjednoczonych, odbiorcą samolotów rodziny C-130J, zamawiając w latach 90. 25 egzemplarzy. Ich dostawy rozpoczęły się w 1999 r., a w toku eksploatacji utracono jeden z nich. Pozostałe 24 miały zostać wycofane wraz z wprowadzaniem do służby Airbus A400M Atlas.

Czytaj także: Szklane kokpity w amerykańskich Herkulesach

Opóźnienia europejskiego programu i czynniki operacyjne wymusiły jednak zmianę decyzji. Ostatecznie w linii pozostawiono 14 C-130J (wszystkie C-130J-30 z przedłużonym kadłubem i pojedynczy C-130J), które według nowych decyzji mają pozostać w linii do 2035 r. Oznacza to, że w ramach programu wydłużenia eksploatacji każdy z nich przejdzie wymianę centralnego dźwigara płata. Operacja zostanie przeprowadzona przez zakłady Marshall Aerospace and Defence Group w Cambridge.

Pozostałą dziesiątkę C-130J wystawiono na sprzedaż. Ostatecznie dwa trafią do Bahrajnu, jeden do US Navy, a pięć do Bangladeszu. Ten ostatni klient początkowo zakupił dwa egzemplarze, które przechodzą przeglądy strukturalne we wspomnianych zakładach w Cambridge. 22 lipca, kiedy pierwsza maszyna była gotowa do dostawy, upubliczniono informację do dokupieniu przez Bangladesz trzech kolejnych samolotów. Super Herculesy zastąpią tam w linii cztery C-130B Hercules, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Air Force.

Czytaj także: Herkulesy dla Indonezji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Śmigła Leonardo popilnują amerykańskich rakiet

Śmigłowce MH-139, czyli montowane w Filadelfii wiropłaty AW139 Leonardo - będą chronić amerykańskie bazy ...

Marynarka Wojenna dostanie AW101

Marynarka Wojenna otrzyma cztery potężne trzysilnikowe maszyny AW101. Mowa o śmigłowcach stworzonych do najtrudniejszych morskich ...

Amerykanie testują cele piątej generacji

Firma Sierra Technical Services zaprezentowała ukończony prototyp tzw. latającego celu piątej generacji – 5GAT ...