Herkulesy dla Indonezji

Jeden z indonezyjskich C-130E podczas prac serwisowych w Stanach Zjednoczonych. Fot./ Northrop Grumman.

Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji podjęło decyzję o zakupie w Stanach Zjednoczonych sześciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules.

Maszyny miałyby trafić do służby do końca 2020 r. Może to oznaczać, że podpisanie kontraktu nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie należy oczekiwać autoryzowania sprzedaży przez Departament Stanu, co wymusza procedura FMS. Oferta amerykańska, według dostępnych informacji, pokonała w rywalizacji europejski koncern Airbus i ukraińskiego Antonowa. Wśród atutów C-130J Indonezyjczycy wymieniają infrastrukturę, która już znajduje się na terenie kraju – ponad 20 Herculesów (różnych wersji, w tym cywilnych L-100) są eksploatowane przez siły zbrojne tego kraju od kilkudziesięciu lat.

Nowe maszyny mają zastąpić część z najstarszych C-130B/H. Flota wymaga pilnego odmłodzenia, ponieważ na przestrzeni ostatnich kilku lat Indonezyjczycy utracili trzy C-130, a średnia wieku używanych maszyn sięga 45.

W obszarze Azji Południowo-Wschodniej C-130J są już eksploatowane przez siły zbrojne: Australii, Bangladeszu, Indii i Republiki Korei.

Czytaj także: Polskie samoloty w służbie Nepalu

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MIT i NASA prezentują nowy typ skrzydła

Opracowywany przy udziale specjalistów z NASA i MIT system nowego skrzydła ma przyczynić się ...

Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”

Europejski Dom Rakietowy MBDA poinformował, że podczas zakończonych testów gruntownie sprawdzono w warunkach poligonowych ...

Pierwsze Spartany dotarły do Kenii

Na terenie międzynarodowego lotniska im Jomo Kenyatty w stolicy Kenii Nairobi odbyła się uroczystość ...