Rosjanie rozpoczęli dostawę S-400 do Turcji

Pierwsze elementy systemu rakietowego S-400 znalazły się na terytorium Turcji. Fot./Ministerstwo Obrony Turcji.

Do bazy lotniczej Mürted w centralnej części Turcji dotarły pierwsze elementy, zakupionego w Rosji, systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Przyleciały one na pokładach samolotów transportowych Antonow An-124 i Illiuszyn Ił-76. Żadna ze stron nie informuje o szczegółach dostawy. Wiadomo jedynie, że objęła ona pojazdy i niekreślone wyposażenie na przyczepach.

Czytaj także: Kolejny kraj ma kłopoty z powodu zakupu rosyjskiego uzbrojenia

Według mediów rosyjskich, część dostaw (m.in. 120 pocisków rakietowych) zostanie dostarczona do Turcji drogą morską w ciągu najbliższych tygodni.

Turcja podpisała kontrakt na zakup systemu S-400 w kwietniu 2017 r. Wartość porozumienia wynosi 2,5 mld dol. i obejmuje cztery dywizjony.

Transakcja ta stała się jedną z głównych przyczyn ochłodzenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją i Stanami Zjednoczonymi. Jego efektem może być m.in. wstrzymanie dostaw do Turcji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II i zerwanie współpracy przemysłowej związanej z programem ich budowy oraz dalszego rozwoju, którego Turcja, jako partner tzw. drugiego poziomu, była aktywnym uczestnikiem.

Czytaj także: Amerykanie wstrzymali dostawy F-35 do Turcji

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszają prace nad laserem dla US Army

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla ...

Tajlandia zainteresowana zakupem AH-6i

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Tajlandii ośmiu lekkich śmigłowców ...

Posłowie nie rezygnują. Pytają, czy ORP Bielik spełnia normy ochrony środowiska?

Na stronie internetowej Sejmu RP umieszczono treść interpelacji poselskiej w sprawie okrętów podwodnych eksploatowanych ...