Katar wzmacnia obronę przeciwlotniczą

Odpalenie pocisku AMRAAM-ER z wyrzutni systemu NASAMS 2. Fot./Raytheon.

Raytheon podpisał dwie umowy na dostawy do Kataru systemów obrony przeciwlotniczej NASAMS i Patriot.

Łączna wartość obu umów to około 2,2 mld dolarów.

W ramach kontraktów Katar zamówił nieujawnioną liczbę baterii systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Kongsberg/Raytheon NASAMS 2, stając się jedenastym jego użytkownikiem.

Czytaj także: AMRAAM-y dla australijskich NASAMS-ów

Co warto podkreślić, będzie to pierwszy użytkownik, który zamawia NASAMS-a z nowymi pociskami Raytheon AMRAAM-ER o zasięgu nawet 80 km. Ta część umowy obejmuje kooperację z norweskim Kongsbergiem.

Poza NASAMS-ami Raytheon dostarczy Katarowi nieujawnioną liczbę jednostek ogniowych systemu średniego zasięgu Patriot. Uzupełnią już użytkowane przez siły zbrojne emiratu.

Podpisanie umów było jednym z punktów szczytu przywódców obydwu państw, Donalda Trumpa i emira Tamim ibn Hamad Al Saniego. Obecnie obrona przeciwlotnicza Kataru bazuje na kilku jednostkach ogniowych systemu Patriot PAC-3, które uzupełniają zestawy bliskiego zasięgu Rapier i Roland. Wszystko wskazuje na to, że NASAMS zastąpi dwa ostatnie z wymienionych.

Czytaj także: Francuskie myśliwce dotarły do Kataru

Pocisk AMRAAM-ER jest oferowany przez Kongsberga, z pełnym wsparciem Raytheona, w ramach polskiego programu systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Narew.

 

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe spadochrony dla wojska

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjację z firmą Air-Pol związane z zakupem partii zestawów spadochronowych Dedal. ...

Syryjski sprawdzian bojowych bezpilotowców

W ostatnich dniach w uderzeniach sił powietrznych Baszara al Asada na terenach północno-zachodniej Syrii ...

Superagencja uzbrojenia pomoże armii w zakupach

Inwestycje w sprzęt dla modernizowanej armii będą w tym roku kosztowały polskich podatników 11,07 ...