Australia szuka nowych śmigłowców bojowych

Australijski śmigłowiec bojowy Tiger ARH. Fot./ Departament Obrony Australii.

Departament Obrony Australii rozpoczął procedurę zakupu nowych śmigłowców bojowych. Nowe wiropłaty mają zastąpić 22 maszyny Airbus Tiger ARH, dostarczone w latach 2004-2010.

Canberra planuje zakup 29 nowych maszyn. Śmigłowce mają pozwolić na osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwszą eskadrę (12 wiropłatów) w latach 2025-26. Pełną gotowość wszystkie miałyby uzyskać do 2029 r.

24 egzemplarze mają pełnić zadania operacyjne, a pozostałe służyć do szkolenia personelu.

Czytaj także: Australia kupuje samoloty walki elektronicznej

Z informacji na temat wymagań dla śmigłowców wynika, że Australijczycy chcą zakupić dojrzałą, znajdującą się w produkcji i służbie konstrukcję. Poszukiwana maszyna ma być zdolna do pełnienia zadań rozpoznawczych, uderzeniowych i wsparcia pola walki. Co ważne, Canberra stawia dwa ważne wymagania. Pierwszy z nich to wymóg możliwości działania z pokładów wielozadaniowych okrętów desantowych. Drugi to możliwość współpracy z bezzałogowymi systemami powietrznymi.

Wśród potencjalnych dostawców wymienia się trzech producentów. Bella (AH-1Z Viper), Airbus Helicopters (dalsze utrzymanie w linii śmigłowców Tiger ARH) i Boeinga (AH-64E Apache Guardian).

W 2001 r. Australia podpisała z ówczesnym Eurocopterem kontrakt na zakup 22 śmigłowców Airbus Tiger ARH. Wstępną gotowość operacyjną osiągnęły pod koniec 2011 r., jednak od tego czasu cały czas docierają informacje o licznych problemach technicznych trapiących te maszyny. Pełna gotowość operacyjna została osiągnięta dopiero w kwietniu 2016 r.

Czytaj także: Nie trafiła do Polski. Popłynie do Chile

Australia jest jedynym użytkownikiem śmigłowców tego typu, który nie wykorzystał ich w działaniach bojowych.

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zginął szef tajwańskiego sztabu generalnego

Generał Shen Yi-ming, szef sztabu generalnego Republiki Chińskiej (Tajwanu), jest jedną z ośmiu ofiar ...

Bundeswehra przeprowadziła strzelanie z pocisków Spike-LR

Bundeswehra przeprowadziła coroczne ćwiczenia obejmujące strzelania z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W ramach ćwiczeń ...

Holandia rozważa uzbrojenie swoich Reaperów

Część posłów holenderskich zwróciła się do resortu obrony z wnioskiem o uruchomienie programu uzbrojenia ...