Nie trafiła do Polski. Popłynie do Chile

Fregata rakietowa HMAS Newcastle typu Adelaide. Fot./Cameron Martin/Commonwealth of Australia.

W bazie Garden Island w Sydney odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Royal Australian Navy fregaty rakietowej HMAS Newcastle. Przedostatniej jednostki typu Adelaide.

Okręt zbudowała w latach 1989-93 stocznia Australian Marine Engineering Consolidated w Williamstown na licencji rządu Stanów Zjednoczonych. Royal Australian Navy zamówiła sześć fregat tego typu, stanowiących odmianę amerykańskiego typu Oliver Hazard Perry. Dwie z nich ‒ Newcastle i Melbourne ‒ zbudowano na licencji w Australii.

Czytaj także: Australijska flota podwodna idzie do wymiany

W drugiej połowie lat 90. XX wieku podjęto decyzję o gruntownej modernizacji czterech z nich, aby przedłużyć okres ich służby do ok. 2020 r. W jej ramach otrzymały nowe wyposażenie elektroniczne i rozbudowany zestaw uzbrojenia.

Fregata rakietowa HMAS Newcastle typu Adelaide. Fot./Royal Australian Navy

W czasie swojej służby okręt brał udział w licznych operacjach międzynarodowych. Wśród nich można wymienić misję pokojową na wodach Timoru Wschodniego, działania bojowe w Zatoce Perskiej, pomocy cywilom w czasie zamachu stanu na Fidżi.

W Royal Australian Navy fregaty typu Adelaide są zastępowane przez niszczyciele rakietowe typu Hobart ‒ dwa z trzech są już w linii. Z tego też względu para najmłodszych, Newcastle i Melbourne, zostały zaoferowana na sprzedaż.

Czytaj także: Australia kupuje samoloty walki elektronicznej

Przez pewien czas zainteresowanie ich zakupem wyrażała Polska, jednak ostatecznie, podczas ubiegłorocznej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Australii nie doszło do spodziewanego podpisania kontraktu w tej sprawie. Obecnie część doniesień medialnych wskazuje, że Newcastle i Melbourne mogą trafić do Chile.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszają prace nad laserem dla US Army

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla ...

Estonia zamawia pociski przeciwpancerne

Konsorcjum EuroSpike GmbH podpisało umowę z Ministerstwem Obrony Estonii dotyczącą dostaw zestawów rakietowych Spike-LR. ...

Czy Paryż wraca do pierwszej ligi w wydatkach obronnych?

Od czasu rozlania się na Europę w 2009 r. globalnego kryzysu finansowego poważnie dotknięta ...