Bułgaria dołączy do rodziny F-16

Wizja wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16 Block 70/72. Rys. Lockheed

17 czerwca władze Bułgarii otrzymały dokument LoA (Letter of Acceptance). To umożliwia zakup wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70 w ramach procedury FMS.

Oznacza to, że procedura autoryzacji sprzedaży ośmiu samolotów wraz z pakietem uzbrojenia i wsparciem logistycznym, została zakończona. Dwa tygodnie po skierowaniu wniosku eksportowego do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Dokument, upubliczniony przez agencję DSCA 3 czerwca, podaje maksymalną cenę pakietu na 1,6 mld dol.

Czytaj także: Bułgaria poznała cenę za F-16

Nowe samoloty miałyby pozwolić na rozpoczęcie procesu wymiany generacyjnej myśliwców MiG-29 i samolotów szturmowych Su-25K. Bułgaria na obecnym etapie zamierza uzbroić jedną eskadrę w 16 wielozadaniowych samolotów bojowych zachodniej produkcji.

Podpisanie umowy nastąpi, najprawdopodobniej, do końca miesiąca.

Bułgaria ma szanse stać się trzecim odbiorcą fabrycznie nowych samolotów F-16 Block 70/72, po Bahrajnie i Słowacji. Na liście potencjalnych klientów, którzy wyrazili zainteresowanie maszyną, jest także Maroko i Tajwan.

Czytaj także: Otwarcie nowej linii montażowej F-16

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Inteligentne systemy pilnują polskiej granicy

Zamówione w lipcu 2019 r. przez Straż Graniczną zestawy ochrony perymetrycznej AMSTA SG rozpoczęły ...

Kolejna partia Rubinów dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia zamówił partię celowników termowizyjnych SCT Rubin w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ...

Postępy programu okrętów LCS typu Freedom

Lockheed Martin i US Navy poinformowali o nowych wydarzeniach związanych z wielozadaniowymi okrętami wojennymi ...