Amerykanie wprowadzają do służby kolejny atomowy okręt podwodny

Wielozadaniowy atomowy okręt podwodny USS South Dakota (SSN 790) podczas prób morskich.

W bazie US Navy w Groton odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby atomowego wielozadaniowego okrętu podwodnego USS South Dakota (SSN 790) – siedemnastej jednostki typu Virginia.

Okręt został zamówiony dla US Navy w grudniu 2008 r. i zbudowany przez stocznię General Dynamics Electric Boat w Groton. Położenie stępki miało miejsce w kwietniu 2016 r., a wodowanie 14 października 2017 r.

Jednostka reprezentuje wersję Block III, która charakteryzuje się zmienioną częścią dziobową, w której znalazł się zmodernizowany sonar i dwa moduły pionowych wyrzutni przeznaczonych do pocisków manewrujących Tomahawk.

Dodatkowo South Dakota otrzymała także nowy pędnik wodnostrumieniowy, który został opracowany na zlecenie agencji DARPA. Według założeń ma pozwolić na ograniczenie kosztów budowy tylnej części okrętu, ma także poprawić charakterystyki akustyczne okrętu, czyniąc jednostkę jeszcze cichszą.

Czytaj także: Nowe bezzałogowce dla US Navy

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ

Największy gracz zbrojeniowego rynku w Polsce nie pokazał dotąd oficjalnego ubiegłorocznego bilansu zysków i ...

Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany

Rekordową stratę, wyliczoną na 1 266 611 tys. zł, wykazała w sprawozdaniu finansowym za ...

Ministerstwo Obrony Narodowej o modernizacji sił pancernych

Na stronach Sejmu zamieszczono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą modernizacji sił ...