Indie rozpoczynają odbiory kolejnych samolotów patrolowych P-8I Neptune

Indyjskie media poinformowały, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się proces odbioru pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8I Neptune.

Publikacja: 24.03.2020 14:14

Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali

Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali w stanie Tamil Nadu na południu Indii. Fot./Boeing Defence India.

Foto: Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali w stanie Tamil Nadu na południu Indii. Fot./Boeing Defence India.

Maszyna pochodzi z drugiej transzy maszyn tego typu zamówionych dla Marynarki Wojennej Indii za ok. 1 mld dol. w lipcu 2016 r.

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Cztery samoloty z tej partii mają zostać dostarczone do stycznia 2022 r. Według planów, któremoże jednak zakłócić światowa epidemię koronawirusa, pierwszy P-8I z drugiej transzy ma trafić do Indii w maju tego roku.

Samoloty dołączą do ośmiu egzemplarzy, które zamówiono w 2009 r. za 2,1 mld dol. Pierwsza maszyna trafiła do Indii w grudniu 2012 r.

P-8I cieszą się bardzo dobrą opinią w Indiach. Świadczy o tym decyzja o zakupie kolejnych czterech maszyn w 2016 r. Dodatkowo w 2019 r. władze kraju autoryzowały plan zamówienia następnych sześciu samolotów.

Czytaj także: Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

Obok misji patrolowych nad obszarami morskimi, indyjskie P-8I Neptune prowadzą działania patrolowo-rozpoznawcze nad lądem. W lutym 2020 r. szef Sztabu Obrony Indyjskich Sił Zbrojnych gen. Bipin Rawat poinformował, że P-8I wykonywały także loty wzdłuż lądowej granicy z Chinami w 2017 r., a w 2019 r. patrolowały granicę z Pakistanem.

Obecnie Indie są jednym z trzech użytkowników samolotów rodziny Boeing P-8 poza Stanami Zjednoczonymi. Dwanaście maszyn tego typu jest eksploatowanych przez Australię, a pierwsze dwa ‒ z dziewięciu zamówionych ‒ odebrała Wielka Brytania. Dodatkowo uruchomiono już finansowanie budowy dla kolejnych odbiorców:  Norwegii, Nowej Zelandii i Republiki Korei.

Maszyna pochodzi z drugiej transzy maszyn tego typu zamówionych dla Marynarki Wojennej Indii za ok. 1 mld dol. w lipcu 2016 r.

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?