Indie rozpoczynają odbiory kolejnych samolotów patrolowych P-8I Neptune

Indyjskie media poinformowały, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się proces odbioru pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8I Neptune.

Publikacja: 24.03.2020 14:14

Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali

Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali w stanie Tamil Nadu na południu Indii. Fot./Boeing Defence India.

Foto: Osiem samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune Marynarki Wojennej Indii w macierzystej bazie Rajali w stanie Tamil Nadu na południu Indii. Fot./Boeing Defence India.

Maszyna pochodzi z drugiej transzy maszyn tego typu zamówionych dla Marynarki Wojennej Indii za ok. 1 mld dol. w lipcu 2016 r.

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Cztery samoloty z tej partii mają zostać dostarczone do stycznia 2022 r. Według planów, któremoże jednak zakłócić światowa epidemię koronawirusa, pierwszy P-8I z drugiej transzy ma trafić do Indii w maju tego roku.

Samoloty dołączą do ośmiu egzemplarzy, które zamówiono w 2009 r. za 2,1 mld dol. Pierwsza maszyna trafiła do Indii w grudniu 2012 r.

P-8I cieszą się bardzo dobrą opinią w Indiach. Świadczy o tym decyzja o zakupie kolejnych czterech maszyn w 2016 r. Dodatkowo w 2019 r. władze kraju autoryzowały plan zamówienia następnych sześciu samolotów.

Czytaj także: Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

Obok misji patrolowych nad obszarami morskimi, indyjskie P-8I Neptune prowadzą działania patrolowo-rozpoznawcze nad lądem. W lutym 2020 r. szef Sztabu Obrony Indyjskich Sił Zbrojnych gen. Bipin Rawat poinformował, że P-8I wykonywały także loty wzdłuż lądowej granicy z Chinami w 2017 r., a w 2019 r. patrolowały granicę z Pakistanem.

Obecnie Indie są jednym z trzech użytkowników samolotów rodziny Boeing P-8 poza Stanami Zjednoczonymi. Dwanaście maszyn tego typu jest eksploatowanych przez Australię, a pierwsze dwa ‒ z dziewięciu zamówionych ‒ odebrała Wielka Brytania. Dodatkowo uruchomiono już finansowanie budowy dla kolejnych odbiorców:  Norwegii, Nowej Zelandii i Republiki Korei.

Maszyna pochodzi z drugiej transzy maszyn tego typu zamówionych dla Marynarki Wojennej Indii za ok. 1 mld dol. w lipcu 2016 r.

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy