Materiał powstał we współpracy z Raytheon Missiles & Defense
Co właściwie otrzyma polska armia na przełomie 2022 i 2023 roku? Jakie konkretnie elementy systemu Patriot z listy polskich wymagań zostały już zintegrowane i będą przedmiotem dostaw?
Przede wszystkim chcę podkreślić, że wszystkie elementy obu baterii wyprodukowane przez firmę Raytheon lub na jej zlecenie, także przez polskie przedsiębiorstwa, zostaną dostarczone zgodnie z ustalonym harmonogramem. Elementy pierwszej baterii, za które odpowiadamy, są już w Polsce. To system w tzw. Konfiguracji 3 Plus, obejmujący radary, stanowiska kierowania walką ECS, jednostki zasilania EPP, ponadto elementy wyprodukowane przez naszych polskich partnerów, takie jak wyrzutnie M903, anteny identyfikacji swój-obcy (IFF) czy umieszczone na naczepach kontenery ze sprzętem do obsługi systemu. Jeśli chodzi o drugą baterię, jej elementy zostaną dostarczone pod koniec tego i na początku przyszłego roku.
Czy nasi poddostawcy spełnili oczekiwania firmy Raytheon?
Raytheon Missiles & Defense podpisał kontrakty na dostawy elementów systemu Patriot z dziewięcioma polskimi przedsiębiorstwami. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tej współpracy, wysoko oceniamy zaangażowanie i profesjonalizm naszych polskich partnerów. Chcę dodać, że dzięki tym dostawom nasi partnerzy dołączyli do grona dostawców firmy Raytheon, co oznacza, że będą mieli możliwość starania się o nowe zlecenia w ramach naszego globalnego łańcucha dostaw. Zresztą niektóre rozwiązania opracowane i wyprodukowane przez naszych partnerów, jak choćby anteny IFF warszawskiego PIT-RADWAR-u czy routery bydgoskiego Teldatu, już są eksportowane do zagranicznych użytkowników systemu Patriot.