Sprawa przekazania czołgów Leopard 2 dla Ukrainy wkracza w kolejną fazę. Jak poinformował na twitterze Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, Warszawa przekazała do Berlina wniosek w tej sprawie.

- Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał na twitterze Błaszczak.

W opublikowanej informacji uwagę przykuwają dwie kwestie. Z jednej strony pierwsza i najważniejsza potwierdzenie deklaracji Warszawy o gotowości przekazania czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Druga to apel o „przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2". Warto tutaj przypomnieć wypowiedzi ministra obrony Niemiec z ubiegłego tygodnia. Boris Pistorius, na konferencji prasowej po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, które odbyło się w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech, wskazywał, że „kwestia wysłania czołgów na Ukrainę była omawiana, ale ostateczna decyzja w tej sprawie nie została podjęta". Zaznaczał przy tym, że zielone światło w tej sprawia uzależnione jest „od wypracowania szerokiego konsensusu w tej sprawie wśród krajów NATO".

Ile czołgów ma zamiar przekazać Polska? Szczegóły w tej kwestii podał jako pierwszy prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania we Lwowie w formacie Trójkąta Lubelskiego dwa tygodnie temu zadeklarował, że Warszawa podjęła decyzję o przekazaniu „kompanii czołgów". Prezydent nie określił jednak, czy byłaby to kompania wg. systemu organizacji w Polsce czy w Ukrainie. W pierwszym przypadku byłoby to 14 czołgów. W drugim 10.

Obecnie na stanie Sił Zbrojnych RP znajduje się 247 czołgów Leopard 2. 105 wozów z tej liczby reprezentuje standard 2A5. Pozostałe 142 maszyny to w większości wozy starszej wersji A4. W większości, ponieważ obecnie prowadzony jest wielki program ich modernizacji do standardu 2PL/PLM1 i część z tych maszyn ma go już za sobą.