Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Aktualizacja: 19.10.2025 18:14 Publikacja: 11.05.2022 13:00
Proces zakupów dla Bundeswehry ma zostać znacząco usprawniony. Dotychczasowe procedury wpływały negatywnie na czas realizacji prac badawczo-rozwojowych i koszty zakupu. Tak dzieje się np. w przypadku programu SPz Puma (na zdjęciu).
Foto: Bundeswehr/Maximilian Schulz
Proces zamówień prowadzonych przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) ma zostać wyraźnie usprawniony. Program zmian w systemie zakupów uzbrojenia i wyposażenia dla wojska naszego zachodniego sąsiada został przedstawiony w pięciu punktach.
Punkt pierwszy obejmuje skupienie się na szerszym poszukiwaniu wyrobów dostępnych na rynku tam, gdzie jest to możliwe, aby częściowo uniknąć długotrwałych, kosztownych i ryzykownych prac badawczo-rozwojowych. Ma to obejmować m.in. sprawdzanie, czy istnieją rozwiązania spełniające wymagania użytkownika w przynajmniej 80 proc.. Dzięki temu wymagana zdolność ma być osiągana stosunkowo szybko i tanio w 80 proc., zamiast w 100 proc., lecz znacznie później i często odczuwalnie drożej. Ma to ograniczyć efekt „złotych klamek", gdzie w wymaganiach wojskowi często stawiają żądania zwiększające koszt zakupu uzbrojenia nieproporcjonalnie do wzrostu jego wartości bojowej.
Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Treści, którym możesz zaufać.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
„Człowiek to najlepszy firewall” – to hasło tegorocznej konferencji Akademii cyberPEKAO – wydarzenia edukacyjnego zorganizowanego przez Bank Pekao S.A. Spotkanie było poświęcone jednemu z najważniejszych współczesnych wyzwań: jak budować odporność na cyberzagrożenia?
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Rozbudowa szybkich sieci ładowania jest szczególnie ważna dla wzrostu sprzedaży samochodów ciężarowych, bez których trudno myśleć o dekarbonizacji – ocenia Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
Dziś wszystkie technologie, które będą pomagały przemysłowi w prognozowaniu i optymalizowaniu zużycia energii, są już dostępne. Redukcja strat i przestojów czy zwiększanie elastyczności systemu nigdy nie były prostsze – mówi Anna Nowak-Jaworska, prezeska Schneider Electric Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas