Reklama
Rozwiń

Kamienie milowe programu lotniskowców. Rusza budowa USS Enterprise

Położono stępkę przyszłego USS Enterprise, trzeciego lotniskowca atomowego typu Gerald R. Ford, zaś US Navy ogłosiła, że jednostka prototypowa osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Publikacja: 07.04.2022 09:16

Wizja artystyczna przyszłego Enterprise'a.

Wizja artystyczna przyszłego Enterprise'a.

Foto: HII

W stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia, należącej do korporacji Huntington Ingalls Industries, położono stępkę przyszłego USS Enterprise (CVN 80). Będzie to trzeci lotniskowiec z napędem jądrowym typu Ford. Jednocześnie to już siódma jednostka US Navy nosząca nazwę upamiętniająca slup z czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Warto też przypomnieć, że poprzednim okrętem o tej samej nazwie był pierwszy na świecie lotniskowiec atomowy CVN 65, który służył od 25 listopada 1961 do 3 lutego 2017 r.

Budowę CVN 80 rozpoczęto od palenia blach pięć lat temu. W trakcie ceremonii kładzenia stępki poinformowano, że obecnie konstrukcja jest gotowa w około 13 proc. Planuje się, że ukończenie prac nastąpi w sierpniu 2028 r.

Obecnie stocznia w Newport News pracuje nad trzema przyszłymi lotniskowcami typu Ford: John F. Kennedy (CVN 79), Enterprise (CVN 80) i Doris Miller (CVN 81), a także nad remontami okresowymi USS George Washington (CVN 73) i USS John C. Stennis (CVN 74) ‒ obydwa typu Nimitz. W stoczni znajduje się także kadłub wycofanego z eksploatacji wspomnianego poprzedniego Enterprise'a.

Pierwszy Ford gotowy do akcji

Wiadomość o tym kamieniu milowym pojawia się po tym, jak US Navy potwierdziła, że pierwszy w swoim typie USS Gerald R. Ford (CVN 78) osiągnął wstępną gotowość operacyjną IOC (Initial Operational Capability). Ta deklaracja oznacza, że jest on w stanie gotowości do służby, po tym jak dostarczono mu jedenasty zaawansowany podnośnik uzbrojenia AWE (Advanced Weapons Elevator). Lotniskowiec został oddany do użytku w 2017 r., kiedy nie miał jeszcze żadnego z podnośników, a wyeliminowanie wad w systemie zaopatrywania samolotów w amunicję było główną przeszkodą w realizacji programu.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) w tym roku rozpocznie pierwszy rejs operacyjny. Nastąpi to dopiero po pi

USS Gerald R. Ford (CVN 78) w tym roku rozpocznie pierwszy rejs operacyjny. Nastąpi to dopiero po pięciu latach od przekazania okrętu US Navy.

Foto: US Navy

W ubiegłym miesiącu Ford zakończył próby morskie u wybrzeży Wirginii i przeszedł pomyślnie testy odporności na wybuchy podwodne. 29 marca okręt zakończył certyfikację pokładu lotniczego FDC (Flight Deck Certification) i centrum kierowania lotami CATCC (Carrier Air Traffic Control Center). Po wyjściu w morze, samoloty wielozadaniowe F/A-18E/F Super Hornet, wczesnego ostrzegania E-2D Hawkeye i śmigłowce MH-60S Nighthawk, należące do 8. Skrzydła Lotnictwa Pokładowego (8th Carrier Air Wing) wykonały operacje mające na celu sprawdzenie możliwości okrętu i załogi. Aby uzyskać certyfikację, Ford przeprowadził ponad 400 startów z katapult elektromagnetycznych EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) w dzień i w nocy oraz lądowań z użyciem systemu aerofiniszerów AAG (Advanced Arresting Gear). Przed wyjściem w rejs, personel lotniczy Forda został oceniony pod kątem zdolności do reagowania na sytuacje awaryjne i gaszenia pożarów.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) w tym roku rozpocznie pierwszy rejs operacyjny. Nastąpi to dopiero po pi

USS Gerald R. Ford (CVN 78) w tym roku rozpocznie pierwszy rejs operacyjny. Nastąpi to dopiero po pięciu latach od przekazania okrętu US Navy.

Foto: US Navy

Ford ponownie wyruszy w morze w tym miesiącu, aby wziąć udział w kolejnych kluczowych wydarzeniach, które przygotują okręt do planowanego pierwszego rejsu operacyjnego jeszcze w tym roku.

Budowa USS Gerald R. Ford rozpoczęła się w sierpniu 2005 r., stępkę położono w listopadzie 2009 r., a lotniskowiec ochrzczono w listopadzie 2013 r. Ostateczne próby okrętu zakończyły się w sierpniu 2021 r.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku