Armatohaubica CAESAR Mk II wejdzie do służby w 2031 r.

Premier Francji Jean Castex i minister sił zbrojnych Florence Parly podczas wizyty w zakładach koncernu zbrojeniowego Nexter w Roanne ogłosili rozpoczęcie prac nad nową generacją 155 mm armatohaubicy samobieżnej CAESAR.

Publikacja: 25.02.2022 12:31

Do 2031 r. francuskie Armée de terre mają otrzymać 109 armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym

Do 2031 r. francuskie Armée de terre mają otrzymać 109 armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym kalibru 155 mm CAESAR Mk II.

Foto: Nexter

CAESAR Mk II (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie, pol. samochód ciężarowy uzbrojony w system artyleryjski) ma zostać opracowany w ramach pracy badawczo-rozwojowej, rozpoczętej formalnie 29 grudnia 2021 r. Prace potrwają ok. czterech lat, a w tym czasie Nexter ‒ główny producent systemu ‒ wraz z kooperantami dopracuje projekt CAESAR-a Mk II i zbudują prototyp, który posłuży do wszechstronnych prób. Według deklaracji premiera Castexa, realizacja programu o wartości 600 mln euro (tylko praca badawczo-rozwojowa) pozwoli na utworzenie 300 miejsc pracy we francuskich firmach zaangażowanych w projekt. Oprócz chwili ukończenia prac, ważnym momentem będzie wybór, przed jakim w 2024 r. stanie Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA, Direction générale de l'armement), a dotyczący zamówień na seryjne działa. Obecnie rozważane są dwie opcje ‒ albo produkcja 109 dział CAESAR Mk II od zera, albo modernizacja 76 „starych" CAESAR-ów (jedno z 77 dostarczonych dział nie jest już operacyjne) i zamówienie 33 nowych. Niezależnie od przyjętego wariantu, wszystkie powinny zostać dostarczone do 2031 r. Co ciekawe, działo wersji Mk II zostało już zamówione przez Belgię ‒ ma ona otrzymać ich dziewięć, z tego osiem wejdzie do uzbrojenia jednej z baterii dywizjonu artylerii Braasschaat do końca 2027 r., a jedno będzie wykorzystywane do szkolenia.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego