Aktualizacja: 28.01.2025 03:04 Publikacja: 25.02.2022 12:31
Do 2031 r. francuskie Armée de terre mają otrzymać 109 armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym kalibru 155 mm CAESAR Mk II.
Foto: Nexter
CAESAR Mk II (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie, pol. samochód ciężarowy uzbrojony w system artyleryjski) ma zostać opracowany w ramach pracy badawczo-rozwojowej, rozpoczętej formalnie 29 grudnia 2021 r. Prace potrwają ok. czterech lat, a w tym czasie Nexter ‒ główny producent systemu ‒ wraz z kooperantami dopracuje projekt CAESAR-a Mk II i zbudują prototyp, który posłuży do wszechstronnych prób. Według deklaracji premiera Castexa, realizacja programu o wartości 600 mln euro (tylko praca badawczo-rozwojowa) pozwoli na utworzenie 300 miejsc pracy we francuskich firmach zaangażowanych w projekt. Oprócz chwili ukończenia prac, ważnym momentem będzie wybór, przed jakim w 2024 r. stanie Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA, Direction générale de l'armement), a dotyczący zamówień na seryjne działa. Obecnie rozważane są dwie opcje ‒ albo produkcja 109 dział CAESAR Mk II od zera, albo modernizacja 76 „starych" CAESAR-ów (jedno z 77 dostarczonych dział nie jest już operacyjne) i zamówienie 33 nowych. Niezależnie od przyjętego wariantu, wszystkie powinny zostać dostarczone do 2031 r. Co ciekawe, działo wersji Mk II zostało już zamówione przez Belgię ‒ ma ona otrzymać ich dziewięć, z tego osiem wejdzie do uzbrojenia jednej z baterii dywizjonu artylerii Braasschaat do końca 2027 r., a jedno będzie wykorzystywane do szkolenia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Pierwotny plan zakładał wydanie prawie 160 mld zł.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
O ile tempo wzrostu nakładów na wojsko się utrzyma, za trzy lata Europa wyda na obronność 100 mld dol. więcej niż dziś.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas