Waszyngton: zielone światło dla Abramsów. Pierwsze trafią do Lublina

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams - poinformował w piątek na Tweeterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 18.02.2022 11:12

Waszyngton: zielone światło dla Abramsów. Pierwsze trafią do Lublina

Foto: US Army

Latem zeszłego roku rząd zapowiadał, że pierwsze pancerze z fabryk General Dynamics Land Systems powinny trafić na wschodnią flankę RP i NATO jeszcze w 2022 r.

Decyzja administracji otwiera drogę do rozpatrzenia sprawy przez amerykański Kongres i po jego akceptacji - do negocjacji kontraktu wycenianego wstępnie przez Waszyngton na 6 mld dol.

Minister Błaszczak w dzisiejszej notce w mediach społecznościowych podkreśla, ze zakup Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3 jest „niezwykle ważnym wzmocnieniem naszych zdolności obronnych i jednym z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski."

Czołgi dla Żelaznej Dywizji

Polskie zapytanie ofertowe w sprawie pozyskania 250 nowych amerykańskich czołgów trafiło do Waszyngtonu w lipcu zeszłego roku. Nie ma wątpliwości, że na korzystne dla Warszawy decyzje Departamentu Stanu wpływ miała obecna sytuacja na Ukrainie i bezprecedensowa mobilizacja obronna w Stanach Zjednoczonych i NATO.

Czytaj więcej

Wielka armia PiS to koszt ponad 100 mld zł rocznie. Stać nas na nią?

Zgodnie z deklaracjami MON to 1 Warszawska Brygada Pancerna i 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina wchodzące w skład 18 tzw. Żelaznej Dywizji będą wyposażane w Abramsy jako pierwsze. W tym roku spodziewaliśmy dostawy 28 sztuk czołgów, jednak trudno powiedzieć, czy to realne, przede wszystkim ze względów proceduralnych. Według planów MON reszta czołgów powinna sukcesywnie meldować się w polskich jednostkach do końca 2026 r.

Chcesz pokoju gotuj wojnę

O pilnym zakupie 250 amerykańskich czołgów Abrams z kilkudziesięcioma pojazdami wsparcia za 23,4 mld zł poinformował niespodziewanie w lipcu 2021 w bazie wojsk pancernych w Wesołej wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

- Chcesz pokoju, gotuj wojnę – cytował klasyków wojskowej strategii w lipcowym słońcu, w obecności generałów WP prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Dokładnie w tym samym czasie w ślad za deklaracją prezesa PiS do Waszyngtonu trafiły wnioski o zgodę na sprzedaż Abramsów w ramach Foreign Military Sales – specjalnej procedury towarzyszącej eksportowi amerykańskiej broni do państw – sojuszników USA. Kontrakty FMS uzgadniania się i negocjuje nie z producentami sprzętu, lecz na poziomie międzyrządowym.

Czytaj więcej

Abramsy nie nadążają za Władimirem Putinem

Gen. Maciej Jabłoński pełnomocnik MON ds. wprowadzania Abramsów na uzbrojenie polskiej armii w wypowiedziach dla Polski Zbrojnej, potwierdzał na początku roku, że zamawiamy czołgi w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 – prosto z taśm produkcyjnych General Dynamics Land Systems. Dodatkowo zamówimy 26 pojazdów wsparcia technicznego M88A2 Recovery Vehicle „Hercules". Gen. Jabłoński zapewnia, że MON zabiega o to, by naprawiać i serwisować nowe czołgi w Polsce. Choć sprawa nie jest jeszcze zdecydowana, trwają w tej kwestii intensywne rozmowy z GDLS i zakładami koncernu w Reston w Wirginii.

Przygotowania logistyczne w toku

Ponieważ armii zależy na szybkim implementowaniu Abramsów w Wojskach Lądowych, trwają też przygotowania do sformowania struktur szkoleniowych załóg i zespołów obsługi technicznej w kraju. Zapewnienie szerokiego wsparcia logistycznego dla procesu wprowadzania nowej techniki do służby w Siłach Zbrojnych RP będzie jednym z istotnych elementów polsko amerykańskiego kontraktu pancernego - zapewnia gen. Jabłoński.

Foto: General Dynamics

Pełnomocnik MON ds. Abramsów ujawnia, że armia myśli także o wyposażeniu pancernych brygad w odpowiedniej klasy wozy dowodzenia i ewakuacji medycznej polskiej konstrukcji. Zapewne, przy pomocy Amerykanów uda się zaadoptować do nowej roli gąsienicowe pojazdy dowodzenia budowane obecnie na potrzeby dywizjonów artyleryjskich armatohaubic Krab. W roli wozów ewakuacji medycznej powinny sprawdzić się istniejące w wojskach zmechanizowanych pojazdy MED produkowane na podwoziach rosomaków.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego